Često ste PREHLAĐENI tokom zime? Sigurno pravite OVE greške!

Kako zimu ne biste proveli konstantno prehlađeni, pripazite na temperaturu vazduha u prostorijama u kojima boravite. Mnogi pogrešno misle kako se jakim zagrevanjem prostorija najbolje štite od zimskih bolesti.

pixabay.com
pixabay.com

Međutim, suvi pregrejan vazduh u prostorijama isušuje sluznicu gornjih disajnih puteva. To oslabljuje njenu obrambenu ulogu i ona prestaje da nas štiti od virusa i bakterija. Na taj način dolazi do svojevrsne paralize obrambenog sistema u disajnim putevima.

Ako u stanu ili kući imate etažno grejanje, najbolje je da temperaturu namestite tako da tokom dana ne prelazi 21ºC, a tokom noći 16ºC. Vrlo je važno održavati i poželjnu vlažnost vazduha, koja bi u svim prostorijama trebala da iznosi oko 60 procenata.

Dovoljno je staviti na radijator posudu sa vodom, u koju ćete u predsoblju i dnevnoj sobi dodati nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta, a u spavaćim sobama ulje eukaliptusa, lekovite biljke koja olakšava disanje.

Osim toga, važno je dobro provetriti i osušiti kupatilo, jer su tople i vlažne prostorije idealna meesta za širenje i razvoj mikroorganizama.

Ako u kupatilu nemate prozore, dobro je da postavite aspirator koji treba da uključite uvek kad koristite toplu vodu.

Najmanje jednom nedeljno treba dobro oprati sanitarije i pločice nekim antibakterijskim sredstvom.

Takvo sredstvo možete i sami napraviti: u četvrtinu litra tople vode dodajte dve kašičice belog sirćeta i dve kapi eteričnog ulja majčine dušice.

 

izvor: Srbija Danas/Telegraf.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

8 + four =