GOSTI EMISIJE PRAVAC: Rusija važan faktor za raspetljavanje kosovskog čvora

Gosti emisije Pravac otkrivaju da pitanje kosova ne može da se reši bez najvećih svetskih sila.

printscreen
printscreen

Dve svetske sile, SAD i Rusija, mogu da imaju značajan uticaj na ponovno pokretanja dijaloga Beograd – Priština, što bi poprilično uticalo na moguće raspetljavanje kosovskog čvora koji je već neko vreme poprilično zapetljan.

Stiče se utisak da poslednjih nekoliko nedelja, Balkan prima značajne signale što se tiče ovog pitanja. Iz Vašingtona je poslato pismo u kojem predsednik Tramp prakitčno najavljuje potpisivanje nekog kompromisnog sporazuma između Beograda i Priptine u Beloj kući, sa druge strane predsednik Rusije, Vladimir Putin, je pre par dana bio u poseti Beogradu. Prilikom posete predsednik Putin je izjavio da je stav Rusije da je Rezlocuja 1244 i dalje važeća, takođe je dodao da bilo kakav dogovor mora da se završi u UN.

Ilija Kajtez sa fakulteta za Međunarodnu politiku i bezbednost smatra da posetu Putina treba posmatrati kranje pozitivno. Kako kaže, njegovom posetom se ojačava i učvršćava odnos dveju zemalja.

– Srbija na svojoj strani imam jedan veliki, značajan i moćan glas, a to je Rusija. I na simboličkom, politikom, ekonomskom i vojnom planu poseta Putina je ispunila naša očekivanja, kao i očvrsnula je poziciju Srbije. Postoji i još jedna moćna strana, ali ono što mi kao država jeste da svaku priliku iskoristimo za što je moguće bolje pozicioniranje Srbije – smatra Kajtez.

Po mišljenju Predraga Rajića iz Centra za društvenu stabilnost Hašim Tači nema dobru volju kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine, ali i dodaje da je reč predsednika Rusije ozbiljno promišljena politika.

– Do dogovora smo daleko, sve zbog opstrukcija Prištine, ali to ne znači da treba odsustati od dijaloga i promišljati o svim mogućim scenarijima. Ukoliko dođe do prihvatljivog scenarija, treba postviti pitanje kakav je stav velikih sila koje su članovi Saveta bezbednosti UN. Vi bez njihove podrške ne možete da zaokružite bilo koje pitanje – smatra Rajić, dodajući da Rusija kao nezabolazan faktor svetske bezbednosti i jeste država koja, kaže Rajić, mora da ima jasan i glasan stav po ovom pitanju.

Kako Rajić dodaje, važna je ćinjenica da je Srbija do sada imala potpunu podršku Rusije, naročito kada je u pitanju Kosovo.

– Posta Putna je jako važna, a presednik Vučić ima vizionarski pristup. On je želeo da proceni da li će nas Ruska Federacija podržati ukoliko odlučimo da izensemo predlog po pitanju ovog dijaloga. Izjava Putina da podržava Rezoluciju 1244, ali i to da će Rusija da podrži odluku Srbije govori mnogo – smatra Rajić, dodajući da nakon ove posete Srbija može da bude opuštenija.

Po Rajiću važno je da SAD zauzme jasan stav pa će onda Priština morati da posluša ono što im, kako kaže, bude rečeno.

Kajtez primećuje da kosovski političari prema Srbiji ima negativan stav, međutim Kajtež zapaža da nakon mešanja SAD-a u ceo dijalog, dolazi do istinskog komešanja prištiniske elite, jer kako kaže, sada je potrebno sa reči preći na delo.

– Oni će sada biti jako oprezni, vodiće računa o sopstvenih poličkim karijerama. Amerika zaista ima argumente i atribute da ih privoli onim opcijama koje ona želi – kaže on, pitajući se u kom smislu su amerikanci zaista ozbiljni u raspetljavanju kosovskog čvora.

Kajtez smatra takođe da je izvesno da je presedniku Trampu odgovarajuće da se kosovski čvor raspetlja, jer kako kaže on uskoro ulazi u kampanju i neće imati vremena da se bavi pitanjem dijaloga Beogar – Priština.

Kajtez takođe očekuje da se u Prištini može očekvati i unutrašnji sukob političkih elita.

Izvor: Pink.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

nine − 8 =