Mršavite dok spavate? Da, da, moguće je ako uradite JEDNU stvar

Ovo je najvažnija studija koja je ikada urađena o uticaju sna na čitav organizam.

 

pixabay
pixabay

 

Klinička studija “Američke akademije za spavanje” je otkrila da spavanje u potpunom mraku utiče na nivo insulina i brzinu metabolizma. Ovim se dokazuje da možete izgubiti kilažu i dok spavate, što je jako dobro po vas.

Svi znaju da dobar noćni san može pomoći tokom mršavljenja, ali malo ko zna da tama i svetlost utiču na brzinu metabolizma. Nedavna studija je pokazala da su ljudi koji su imali preporučenu količinu spavanja, zabeležili smanjenje telesne masti za 17,2 procenta, nasuprot samo 7,1 procenat kod onih koji nisu dobro spavali. Metabolički prag onih koji su dobro spavali je takođe poboljšan za 29,8 procenata, dajući jasne dokaze da spavanje pomaže da vam organizam bolje radi, čime lakše gubite kilažu.

Takođe, buljenje u telefon i gledanje TVa pre spavanja, umanjuje ciklus dobrog sna. Trebalo bi da svu svoju elektroniku ostavite po strani, najmanje sat vremena pre spavanja. Nova studija “Američke akademije za spavanje” je povezala uticaj izloženosti ogranizma svetlosti tokom noći sa brzinom metabolizma.

Savet je jednostavan: Ako želite da smršate spavajte u potpunom mraku.

Istraživači su postavili 20 zdravih, odraslih osoba u dobi od 18 do 40 godina u dve različite grupe. Eksperiment je trajao dve noći na Univerzitetu Feinberg. Obe grupe su imale priliku da odspavaju preporučenih osam sati, ali razlika je bila u tome što je jedna grupa bila u potpuno mračnim sobama, dok je druga bila izložena svetlosti od 100 luksa.

Nakon eksperimenta, istraživači su prikupili krvne uzorke iz kojih su merili nivoe melatonina, a uz to su merili i moždane talase, nivoe kiseonika u krvi, brzinu srca i disanje. Takođe su sproveli testove tolerancije na glukozu.

Ono što su naučnici otkrili je da su učesnici koji su proveli noć u tamnim sobama bolje spavali i da su imali mnogo niže nivoe insulina. Ovo je glavni nalaz, jer insulin šalje hormonski signal telu da poveća telesnu masu. Što je veći nivo insulina, imate veću kilažu, bez obzira na to koliko vežbate.

– Naši preliminarni nalazi pokazuju da samo jedna noć izloženosti svetlu tokom spavanja akutno utiče na insulinsku rezistenciju. Izloženost svetlosti tokom noći dokazano ometa spavanje, a ovi podaci ukazuju na to da svetlost takođe može imati uticaj i na metabolizam. – kaže glavni autor Ivi Čeung Mason.

To dokazuje da se stvarno možete ugojiti ako loše spavate. Ali, još važnije, ova veoma važna klinička studija ukazuje i na važnost spavanja u potpunom mraku i ograničavanje izloženosti veštačkom svetlu pre spavanja. Sobna temperatura, tokom spavanja, bi trebalo da bude između 15 i 18 stepeni, jer to signališe telu da je noć i da treba da oslobađa hormone spavanja.

 

 

 

 

Izvor:Alo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sixteen + fourteen =