RUSKI GENERAL: SRPSKI PILOTI SU ODLIČNI LETAČI

Ruski piloti koji su učestvovali na vojnim vežbama BARS 2017 veoma su zadovoljni spremnošću njihovih srpskih kolega, uprkos činjenici da ne učestvuju u ratnim operacijama kao ruski piloti, rekao je Aleksandar Pinčuk, novinar ruskog vojnog časopisa “Krasna zvezda”, koji je pratio taj događaj

 

-Posade na vežbama su, po pravilu, mešovite, što znači da ih čini jedan ruski i jedan srpski pilot. Kada sam razgovarao sa jednim od ruskih komandira posade, on je srpske kolege okarakterisao kao dobro obučene letače. Takođe je rekao da je ruskim pilotima teško da stvore potpunu sliku o srpskim pilotima, a da je od njih čuo da imaju relativno malo sati naleta. Ono što moramo da shvatimo jeste činjenica da je to i logično – srpski piloti ne učestvuju u borbenim dejstvima, a uz to nemaju ni veliki broj borbenih aviona, iako je, kao što znamo, Rusija sada pomogla modernizaciju srpskog Ratnog vazduhoplovstva. To što ruski piloti prolaze složeniji kurs borbene obuke je takođe sasvim logično, s obzirom na to da učestvuju u vojnoj operaciji u Siriji. S druge strane, veštine koje su stekli u Siriji koriste se za stvaranje novog programa za obuku ruskih pilota – rekao je Pinčuk za Sputnjik.

Pinčuk ističe da su ruski letači govorili pohvalno o kvalitetu srpskih pilota.

– Generalno, od ruskih pilota nisam čuo ništa loše o Srbima. Naprotiv, samo lepe stvari. Bilo je istaknuto da nedostatak tehnike ili manje sati leta nikako ne utiče na njihov kvalitet u ispunjavanju zadataka. To se tiče i srpskih pilota MiG-29 i pilota Mi-8 –  naveo je Pinčuk.

Vojni novinar i ekspert za rusku avijaciju Svetozar Jokanović podseća da je tokom održavanja prvih vojnih vežbi BARS u Astrahanu ruski komandant bio ljut zbog novinarske konstatacije da su “srpski piloti na obuci”, rekavši da srpski piloti nisu došli da uče i da su znanja ruskih i srpskih pilota “jednaka”.

– Komandant je govorio biranim rečima o gostima iz Srbije, svestan istorije jugoslovenskog i srpskog Ratnog vazduhoplovstva i strahota kroz koje je ono prošlo. Želeo bih da istaknem da se ruska strana uvek prema nama odnosila sa poštovanjem – dodao je Jokanović.

On je istakao da vežbe BARS imaju za cilj razmenu iskustava između pilota dveju zemalja.

– Pre svega, nijedan BARS, pa ni ovogodišnji, nije zamišljen kao kurs obuke za naše pilote već se na tim vežbama proverava sposobnost ruskih i srpskih pilota da izvode zajedničke akcije kroz odigravanje različitih scenarija. I ove vežbe su, kao i one u prethodne dve godine, završene uspešno. A ako govorimo o obuci naših pilota, onda bih mogao da kažem da je obuka perspektivnijih srpskih pilota u ruskim vazduhoplovnim centrima, kakav je i centar ‘Lipeck’, nešto što tek možemo očekivati u budućnosti – rekao je Jokanović.

On ističe da niko ne spori da je potrebno značajno povećati nalet naših pilota, a da bi, u najkraćem roku, u proces obuke trebalo uvoditi mlade pilote.

– Ta preobuka će da košta mnogo jer naši piloti sada direktno sa ‘supergaleba’ G-4 prelaze na MiG-29. Nekada se na toj obuci štedelo tako što su birani iskusniji piloti MiG-21, a to danas više nije moguće. Jasno je da što pre budemo povećali broj aviona MiG-29 u operativnoj upotrebi, pre ćemo početi sa preobukom. S druge strane, tačno je da je naš dosadašnji nalet premali, ali to je, pre svega, posledica malog broja raspoloživih aviona koje smo dosad imali. U takvim uslovima mi nismo mogli da sprovodimo ni normalan trening postojećih, a da ne govorimo o obuci mladih pilota. Tek kada pristigne ugovorena količina rezervnih delova i kada konačno pristigli ‘migovi’ uđu u potrebu, možemo govoriti da su se stvorili uslovi za neki normalan razvoj naše lovačke avijacije – dodao je Jokanović.

Ekspert ocenjuje da je saradnja ruskih Vojno-vazdušnih snaga i srpskog Ratnog vazduhoplovstva uvek bila na visokom nivou.

– Iako se naš godišnji nalet nikada, pa ni danas, nije mogao porediti sa ruskim, Rusi su uvek uvažavali naše pilote i odnosili se prema njima sa poštovanjem. Otuda se i najznačajnija vežba srpskih i ruskih pilota zove ‘Bratstvo avijatičara Rusije i Srbije’, odnosno BARS. Inače, BARS, koji je dosad održavan u Astrahanu, Batajnici i u Lipecku, najznačajnija je serija vežbi koje je srpsko vazduhoplovstvo imalo sa nekim stranim vazduhoplovstvom za poslednjih nekoliko decenija. Od izuzetne je važnosti da se te vežbe i nastave – zaključio je Jokanović.

Izvor: Sputnik

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

one × 3 =