PREMIJERKA BRNABIĆ: Korupcija društvo čini slabim i siromašnijim

Korpucija je bolest koja društvo čini slabim i siromašnijim, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić i istakla da će vlada nastaviti da vodi tešku borbu protiv korupcije.

printscreen
printscreen

Brnabić je na međunarodnoj konferenciji “Glasna Pištaljka: Uzbunjivači i novinari protiv korupcije” navela da je da su uzbunjivači važni i hrabri, te da je obaveza države u društva da ih zaštiti i podrži.

– Zakon o zaštiti uzbunjivača primenjuje se od 1. juna 2015. godine i do sada imamo 274 predmeta koji se vode po ovom zakonu i taj broj se povećava – navela je premijerka i dodala da je to jedan od najboljih evropskih zakona u ovoj oblasti.

Ona je istakla ličnu hrabrost, odgovornost i integritet uzbunjivača, te odala priznanje svakome ko skreće pažnju na korupciju navodeći da samo društva odgovornih građana imaju šansu za napredak i uspeh.

Država uzbunjivačima ne duguje samo dobru pravnu zaštitu, već i odgovor institucija na slučaj koji prijave, kaže Brnabić i dodaje da odgovor institucija mora biti efikasan.

Premijerka navodi da su najveće bogatstvo Srbije ljudi i poručuje da svi zajedno treba da radimo da bi Srbiju približili razvijenim zemljama i sebi i budućim generacijama obezbedili bolji život. Kako kaže, stvari se menjaju na bolje, ali je još mnogo posla pred nama.

Navike koje nisu dobre i koje nas teraju da mislimo da je nemoguće menjati stvari moramo da menjamo, navodi Brnabić i dodaje da je za uspeh potrebno prihvatiti i konstruktivnu kritiku.

– Borba protiv korupcije treba da bude bespoštedna, a u narednom periodu država će nastaviti da podržava i uzbunjivače i da se bori protiv korupcije – rekla je Brnabić.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da je pravo svakog čoveka da se oseća slobodno da iskaže ono što misli da je važno za njega i njegovu okolinu, kao i da je u zaštiti slobodnog izaražavanje neophodno postupati po važećoj normativi.

– Sloboda medija je pojedinačna sloboda svakog novinara – rekao je on i poručio da se mora uspostaviti valjana i celovita platforma koja bi štitila novinare.

On je istakao da je ekonomska nezavisnost i stabilnost novinara ključna za njihovu slobodu, te da se to može zakonski obezbediti.

– Slobodan čovek ne može biti onaj ko nema rešeno egzistencijalno pitanje – naglasio je Pašalić i naveo da bi, poput institucije zaštitinika građana, i novinari mogli biti zaštićeni Ustavom budući da raspolažu informacijima koje su ključne za ekonomski rast i opstanak društva.

– Oni koji raspolažu informacijama moraju biti zaštićeni da tu informaciju plasiraju na način koji dolikuje jednoj slobodnoj demokratskoj zemlji kojoj svi težimo – rekao je Pašalić.

Zamenik Republičkog javnog tužioca Branko Stamenković rekao je da javno tužilaštvo i republičko javno tužilaštvo posebnu pažnju posvećuju borbi protiv korupcije unazad desetinama godina, te da zaposleni u tim institucijama prolaze specijalizovane obuke i sarađuju sa međunarodnim partnerima kako bi imali dobar osnov za praktičan rad.

– Korupcija je jedan od najvećih problema svake države, pa i naše. Verujem da želimo da se protiv nje borimo, ali nisu dovoljne samo institucije, mora da postoji dobra saradnja sa građanima – rekao je Stamenković.

Kako kaže, korupcija se najčešće dokazuje na osnovu iskustva građana, te su ti iskazi od krucijalne važnosti za vođenje postupka.

Izvor: Tanjug, Pink.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

7 + eleven =