Veliki novomedijski paviljon u čast Aleksandru Tišmi na Kaleidoskopu kulture

Kaleidoskop kulture u Novom Sadu, ulazi u svoju drugu nedelju, nedelju posvećenu književnosti, kada će se Distrikt pretvoriti u veliki muzej na otvorenom posvećen Aleksandru Tišmi. Tišma paviljon, jedinstveni novomedijski događaj održaće se 13. i 14. septembra. U okviru Tišma paviljona, posetioci će imati priliku da vide izložbe, predstave, prisustvuju razgovorima sa nagrađivanim piscima, posete razmenu knjiga kao i mnoge druge zanimljive programe.


Oba dana nedelje književnosti, sa početkom od 19 časova biće otvorena interaktivna izložba „Upotreba Čoveka“ u objektu Proizvodnja. Ova izložba će simbolički prikazati univerzalno iskustvo rata kroz tri celine, vodeći nas od predratnog, relativno mirnog perioda, u atmosferu logora i destrukcije, do posleratnog doba, kroz transformaciju kolektivnog i individualnog doživljaja i iskustva. Pored izložbe „Upotreba čoveka“, još jedna izložba na Tišma paviljonu osvrnuće se na impozantno stvaralaštvo ovog autora – faktografska izložba „Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma” u objektu Menza.
Prve večeri druge nedelje Kaleidoskopa kulture, u petak 13. septembra, biće održana predstava „Upotreba čoveka“ Aleksandra Tišme u dramatizaciji Fedora Šilija i Borisa Liješevića. Predstava će se raditi sa nekoliko glumaca koji će lako i naočigled prelaziti iz lika u lik i ne skrivajući proces stvaranja situacija, kako bi ovu ogromnu epsku priču o ratu i čoveku učinili scenski jednostavnom i značenjski i narativno sagledivom.


U okviru Tišma paviljona, u subotu 14. septembra sa početkom u 21 čas, biće prikazana plesna predstava „Kora“, inspirisana romanom „Vere i zavere“ Aleksandra Tišme, a koju će izvesti plesači KUD „Vuk Karadžić“ iz Temerina.
Uz elemente savremenog i tradicionalnog plesa, ova predstava priča priču iz prošlosti Novog Sada govoreći o ljudima čiji je život i identitet promenjen ratnim dešavanjima, ali i istražuje večitu dilemu: šta to u čoveku prevagne da iz njega proklija zlo, a moglo je biti dobro.
Velika regionalna imena književnosti u drugoj nedelji Kaleidoskopa kulture


U nedelji književnosti ovogodišnjeg Kaleidoskopa kulture gostujući pisci biće Rumena Bužarovska i Stevo Grabovac. O jednom od najvećih srpskih književnika, Aleksandru Tišmi, istaknuta spisateljica govoriće u petak 13. septembra, dok će dobitnik NIN-ove nagrade govoriti u subotu 14. septembra. Oba razgovora održaće se u objektu Biro sa početkom u 20 časova.

U objektu Skladište, u okviru Tišma paviljona, održaće se književni program „Zajedno sami“. Tokom prvog dana programa, u petak 13. septembara od 18 časova, održaće se radionica kreativnog pisanja kratke priče koju će voditi Dubravka Rebić i Aleksandar Tanurdžić. Drugog dana, u subotu 14. septembra od 19 časova, održaće se razgovor sa autorima o romanima „Lakrimarijum“, „Noć pre pada u reku“, „Buntovnica u senci“ i „Rodna gruda“, te istražiti motiv identiteta i pripadnosti u ovim delima. Ulaz na oba programa je slobodan. Neophodno je poslati prijavu za radionicu kreativnog pisanja putem  Gugl forme .
Umetnička postavka pod nazivom „Sećanja sa tavana” koja upotrebom različitih oblika arhive (kasete, pisma, fotografije…) istražuje tehnike stvaranja identiteta osobe, biće otvorena u objektu Radionica od 19 časova.
U Distriktu, za vreme Tišma paviljona, sve posetioce očekuju i scenski programi koji će oživeti Tišmino delo kao što su umetničke instalacije Knjige o Blamu, Bez krika, Najgore noći, Nasilja, Kapoa, Upotrebe čoveka, Koje volimo, Za crnom devojkom, Ibkine Kuće, Vera i zavera, Dnevnika, Povrataka miru, Oko svoje ose, Škole bezbožništva, Sećaj se večkrat na Vali i drame Cena laži.
Kao i prethodnih godina u nedelji književnosti Kaleidoskopa kulture biće održana Razmena knjiga ispred OPENS-a u Distriktu sa početkom u 19 časova. Ideja Razmene jeste da knjige koje nekome nisu potrebne u toku događaja pronađu svog pravog čitaoca.
Ulaz na programe Kaleidoskopa kulture je slobodan. Partner Kaleidoskopa kulture je Neoplanta.

Više informacija o ovogodišnjem Kaleidoskopu kulture možete pronaći na sajtu kaleidoskopkulture.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

2 × five =