Rusija će tokom ove godine nastaviti da sprovodi politiku multipolarnog sveta koji nije zasnovan na pravljenju izbora između Istoka i Zapada, izjavio je šef Komiteta Saveta Federacije Rusije za međunarodne odnose Konstantin Kosačov.
Istovremeno, Kosačov je upozorio da nova strategija nacionalne bezbednosti SAD, koja Rusiju i Kinu stavlja u red „revizionističkih država“, pokazuje principijelno nerazumevanje trenutne političke situacije u tim zemljama.
„Rusija je odbila da se na međunarodnoj areni ponaša po modelu ’post-hladnoratovske‘ zemlje, štaviše, tokom poslednjih 20 godina nastojala je da izgradi odnose sa Zapadom kako bi bila stvorena nova arhitektura bezbednosti na nivou partnerstva. Krajem prošle decenije taj model odnosa je otišao u ćorsokak čime je Zapad jasno dao do znanja da ne želi da razgovara o toj temi“, istakao je on.
Rusija je kao odgovor na sve to krenula drugim putem, podseća Kosačov, ali i ocenjuje da se ne radi o putu konfrontacije ili o promeni orijentacije sa Zapada na Istok, već o nastojanju da se uspostavi perspektivno partnerstvo i sa EU, ali i sa Istokom, predlažući ideju velikog evroazijskog partnerstva i učestvujući u kineskom projektu „Jedan pojas — jedan put“.
Pored toga, dodao je Kosačov, uspeh Rusije se ogleda i u mnogim drugim stvarima, ne samo u pobedi nad idejom stvaranja terorističke zemlje, već i u inicijativi da se u to pitanje uključe važni regionalni igrači kao što su Iran i Turska, čime je na neki način podvučena crta na dosadašnji poredak unipolarnog sveta.
On se osvrnuo i na pitanje nove spoljne politike SAD, istakavši da administracija predsednika Donalda Trampa vodi aktivnu unutarpolitičku borbu.
„Reč je o borbi dva centra sile koji u jednakoj meri utiču na spoljnu politiku zemlje, zbog čega možemo da vidimo haotične reakcije SAD na svetskoj političkoj sceni, impulsivne spoljnopolitičke odluke, ali i kontradiktorne izjave Trampa“, zaključio je Kosačov.
izvor: sputnjik