Najveće skladište plutajuće plastike na svetu , poznato kao ‘veliko pacifičko ostrvo smeća’, sada ima površinu tri puta veću od Francuske, pokazalo je najnovije istraživanje.
Fotografije iz vazduha otkrile su 79.000 tona plastike u velikoj okeanskoj akumulacionoj zoni zapadno od Kalifornije, što je 16 puta više od ranijih procena. Rezultati sugerišu kako se tamo nalazi značajno više plastike nego što su naučnici do sada smatrali kao i da se mikroplastika ubrzano skuplja u tom području.
Sitne toksične čestice dolaze u našu hranu preko ulovljene ribe, a osim što mogu da probiju unutrašnje organe one unose i otrovne hemikalije u telo.
“Veliki pacifičko ostrvo smeća (GPGP) nalazi se na pola puta između Havaja i Kalifornije”, kaže koautor studije i naučnik iz “Oušn klinap” fondacije Loren Lebreton. “Formiraju ga morske struje koje se sastaju na tom mestu pa se tamo akumulira plutajući plastični otpad, koji se u nekim slučajevima raspada u sve manje komadiće. Oni se nazivaju mikroplastika i mogu biti štetni za život u moru.
Istraživanje je pokazalo kako plastika čini 99,9 odsto sveg otpada u tom delu okeana. Najmanje 46 odsto plastike sačinjavaju ribarske mreže, a preko tri četvrtine plastike u ovoj zoni je otpad veći od 5 centimetara.
Mikroplastika čini osam odsto ukupne mase, ali 94 odsto procenjenih 1,8 mlijiradi komada otpada koji plutaju u moru. Iako se većina većih predmeta raspala na sitnije delove, naučnici su uspeli da identifikuju neke od njih, uključujući kontejnere, flaše, poklopce, užad i ribarske mreže.
“Procenjujemo kako oko 80.000 tona plastike trenutno pluta unutar područja površine 1,6 miliona kvadrata”, kaže dr. Leberton.