– Zlonamerno komentarišete da se civili mogu postaviti. To je u slučaju kada vam treba pravnik, a nemate oficira koji je pravnik, onda to može da bude civil – istakao je ministar.
Poslanici Skupštine Srbije danas razmatraju set zakona iz oblasti odbrane, a tokom diskusije ministar odbrane Aleksandar Vulin istakao je, odgovarajući na primedbe, da ni u jednoj mirovnoj operaciji VS nije uključena ni u kakve sukobe, već je isključivo u misijama očuvanja mira.
Šef poslaničke grupe SRS Vojislav Šešelj kazao je da je ta stranka protiv učešća VS u bilo kojoj od mirovnih misija EU ili UN, pitajući šta se time dobija osim, kako kaže, opasnosti da ogreše dušu o neku sirotinju u afričkim zemljama i zašto bi se vojnici Srbije izlagali riziku.
– Mi nigde nemamo borbene sastave. Uglavnom su to ili štabski oficiri ili brinu o bezbednosti naših jedinica i najveći broj su sanitetski oficiri i oni koji se bave lečenjem – objasnio je Vulin.
Ministar se složio sa Šešeljevom tvrdnjom da je VS sistematski i planski uništavana, kao i da je obuka jedna od ključnih stvari u svakoj vojsci.
Vulin je kazao da mu je drago što je Šešelj primetio da je dobra promena ta što će sada vojnici po ugovoru moći da ostaju u službi do penzije, jer je prerani odlazak u penziju loš odnos i prema čoveku, ali i za strukturu same vojske.
Šešelj je izneo primedbe i na to što u vojsci i policiji postoji sindikat i kazao da sindikalno organizovanje, takođe znači i politizaciju i ocenio da se dragoceni oficiri ne smeju slati u penziju ni kada ispune zakonske uslove ako oni to ne žele.Na primedbu Šešelja zašto doktori na Vojnoj akademiji imaju beneficirani radni staž,
Vulin je kazao da na VMA i uopšte vojni lekari imaju i obavezu da vežbaju oružjem i da konstantno odlaze na gađanje i da radi sve ono što radi svaki njihov kolega, koji nije lekar, ali jeste oficir, te da je to jedan od razloga zašto imaju beneficirani radni staž.Lider radikala je ocenio i da Srbija nema pravu strategiju narodne odbrane, te da u sadašnjoj strategiji postoje fiktivni protivnici, a da “nigde nije označena opasnost od NATO pakta i način našeg reagovanja na novu agresiju”.
– Imamo sposobnu vojsku da izađe na kraj sa svakom susednom zemljom, a nemamo opasnost od tih susednih zemalja, već od NATO pakta. Mi ne možemo bez vojnog saveza sa Rusijom, a on nam je bitan da nas zaštiti od NATO-a – kazao je Šešelj.
Poslanik Zoran Živković, kritikujući predloženi set zakona, ocenio je da se njima povećavaju nadležnosti ministra odbrane i direktora Bezbednosno-informativne agencije.Živković je upitao da li to što se u zakonu o odbrani sada posebna pažnja posvećena zaštiti suverenosti, nezavisnosti i teritorijalnom integritetu znak da postoje novi potencijali koji državu treba da štite od NATO-a.
Dodao je da formulacija da ako neko mesto ne može da se popuni oficirom, može civilnim licem neozbiljna, a i on smatra da lekari na VMA ne bi trebalo da imaju beneficirani radni staž.Vulin je odgovarajući na te primedbe istakao da nijedno ovlašćenje načelnika Generalštaba nije umanjeno, niti su uvećana ovlašćenja ministra odbrane.
On je naveo da vojsci nedostaje dovoljno ljudi, te da je to iz dva razloga: plate su manje u državnoj upravi i ugrožavanje zdravstvenog stanja vojnika.
– Da bi to prevazišli potreban je napor čitavog društva i zato smo krenuli u izgradnju stanova za vojsku, uveli smo solidarnu pomoć za rođenje deteta, da vojnici idu na odmor u odmarališta – naveo je ministar.
Dodao je da je vojska modernizovana i upitao Živkovića zašto to on nije uradio kada je bio na vlasti.
– Zlonamerno komentarišete da se civili mogu postaviti. To je u slučaju kada vam treba pravnik, a nemate oficira koji je pravnik, onda to može da bude civil – istakao je ministar.
Vulin je dodao da što se tiče toga koga će BIA da zaposli, o tome ne mogu odlučivati neke nevladine organizacije, već onaj ko vodi agenciju. Živković je tokom sednice dobio dve opomene zbog dobacivanja, a poslanici su otišli na redovnu pauzu nešto ranije nego što je planirano, jer im se pokvario sistem.