Neverovatne crne bobice za kojima smo najčešće posezali kao deca boraveći kod bake na selu osim osvežavajućeg efekta imaju i veliku dobrobit za naše zdravlje.
Neverovatne crne bobice za kojima smo najčešće posezali kao deca boraveći kod bake na selu osim osvežavajućeg efekta imaju i veliku dobrobit za naše zdravlje. Kupina jača imunitet, snižava holesterol, štiti srce i odlična je prevencija pojedinih oblika karcinoma. Za poboljšanje krvne slike preporučuje se da nazdravite uz vino od prelepih, crnih bobica.
Istorija otkriva da su Grci i Rimljani koristili njene plodove, lišće, koru i korenje u lečenju brojnih bolesti, od blagih infekcija do ujeda otrovnih životinja. Tokom 18. veka u Evropi je bila toliko popularna za lečenje gihta da je nazvana “giht bobicom”. Nedavna istraživanja samo opravdavaju njenu hiljadugodišnju terapeutsku primenu.
Zdravlje na tanjiru
* Kupine su čak deset puta bogatije antioksidansima nego paradajz ili brokoli, što ih svrstava u top deset najzdravijih namirnica. Specifičan antioksidans koji sadrže, elagitanin, pokazao se kao vrlo delotvoran u borbi protiv raka.
Crna boja kupina potiče od antocijana, koji svojom snažnom antioksidativnom aktivnošću blagotvorno deluje na zdravlje, posebno kardiovaskularnog sistema.
* Zahvaljujući visokom sadržaju prehrambenih vlakana, kupine značajno doprinose smanjenju rizika od dijabetesa, bolesti probavnog sistema, a odličan su i saveznik u borbi protiv viška kilograma.
* Semenke kupina, osim vlakana, sadrže i visok nivo elagične kiseline. Taj snažni antioksidans se na različite načine bori protiv hroničnih bolesti, a istraživanja su pokazala da kuvanje ne uništava ovu kiselinu.
Ovo moćno voće siromašno je kalorijama, ali je vrlo bogato vitaminima B1, A, C, K, folnom kiselinom i mineralima: kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, kalijumom i cinkom.
* Šaka kupina sadrži osam grama prehrambenih vlakana, s vodećim (dijetalnim vlaknom) pektinom koji blagotvorno deluje na smanjenje nivoa holesterola.
* Prirodno sadrže salicilnu kiselinu (aktivni sastojak aspirina), koja se inače koristi za ublažavanje bolova, snižava temperaturu i deluje protivupalno.
* Kupini pripada vodeće mesto među bobičastim voćem po nivou fitoestrogena, biljnog hormona koji ima ulogu u prevenciji karcinoma dojki i materice.
* U kupinama se nalazi lutein, najvažnije (prirodno) jedinjenje za zdravlje ljudskog oka. Smanjuje rizik od degeneracije oka i sprečava razvoj očne mrene. Deluje kao filter sunčeve svetlosti i apsorbuje opasne UV zrake.
Čaj i vino
Čaj od lista kupine obiluje taninima, koji deluju stezujuće i koriste se kod dijareje, za smanjenje krvarenja iz rana, hemoroida. Trudnicama se preporučuje da mesec dana pre porođaja piju čaj od kupinovog lišća i sve druge preparate od ove biljke kako bi im porođaj prošao što lakše.
Oblozi od čaja koriste se i za lečenje nadutosti lica i očiju.
Čaj se pravi tako što se dve kašičice suvih listova kupine preliju s 250 ml kipuće vode i nakon 15 minuta procede. Pijte ga ili grgoljite kod bolova u grlu, upale krajnika, dušnika, bolesnih desni i afta u ustima.
Stručnjaci preporučuju da se za poboljšanje krvne slike mesec dana pije decilitar kupinovog vina dnevno, pola sata pre jela. Osim gvožđa, ono sadrži i mnogo vitamina C i B, folnu kiselinu i pektin, pa poboljšava cirkulaciju, ubrzava rad creva, reguliše krvni pritisak, jača imunitet i otpornost organizma, pojačava apetit i pospešuje metabolizam.
U kakvom god obliku konzumirali kupinu, ne možete pogrešiti, mada su sirovi plodovi najzdraviji. Od bobica možete praviti sok, džem, slatko, pekmez, sladoled, vino, liker, kao i ukusne poslastice.
Izvor:Informer