Srbija za kompromis.
Održavanje sadašnjeg stanja bez postizanja rešenja pitanja Kosova i Metohije, bez kompromisa, ne bi bilo održivo ni u našem interesu, uveren je Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marko Đurić.
– Možemo očekivati nove probleme i sukobe ukoliko se dogovor ne postigne – smatra Đurić.
On je rekao i da Beogard želi da postigne dogovor.
– Lično, kao neko ko se bavi ovim pitanjem šest godina, smatram da je postizanje neke vrste dogovora, koji bi pre svega zadovoljio naše interese važno, jer bi sve ostalo predstavljalo za Srbiju i naš narod stranputicu – naglasio je Ðurić.
Rekao je da je obaveza i dužnost vlasti da se bori za dogovor i izrazio uverenje da ako dogovora ne bi bilo, a poznavajući prilike, da je izvesno da bismo u narednih nekoliko godina mogli da očekujemo nove probleme i sukobe, “sve ono ružno što želimo da izbegnemo na svaki način”.
– Zato smo spremni da se borimo za političko rešenje, i jasno i glasno kažemo da nećemo da prihvatimo gluposti koje neki poksusavaju da nam nametnu, preteći sukobima i novim ratovima, nadajući se da će nekog moći da prisile u Srbiji da prihvate nezavisnost Kosova – naglasio je Ðurić.
On je rekao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić tako nešto neće prihvatiti i da se na svakom sastanku od prvog do poslednjeg momenta bori i za položaj Srba na Kosovu i Metohiji.
Razgovori se vode u teškim okolnostima, jer Albanci misle da su nezavisna država, a u to ih ubeđuju neke od najmoćnijih država sveta, naveo je Ðurić i dodao:
– Misle da im je završen posao. Ubeđeni su u i nakon Jeremićeve incijative pred Međunarodnim sudom pravde. Naša pozicija je ozboljno teška u tom pogledu i dramatična u pojedinim segmentima.
Ðurić je rekao da je neodgovorno dok se država bori da izvuče maksimum za svoj narod, da imamo politikante, koji, dok predsednik Vučić razgovara u Parizu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji mu je priredio prijem koji nije do sada imao niti jedan predsednik naše države, koji tog dana, zakupljuju prostor za sebe u francuskim novinama, ne da se bore za srpske interese, već da bi “pljuvali” srpsku vlast.
Upitan da li je u Briselu bilo reči o nekakvom separatnom ugovoru, Ðurić je odgovorio da se razgovaralo sa separatistima, ali da o separatnom sporazumu ne zna ni šta bi značo.
– Ti razgovori nikada nisu laki i jednostavni. Najlakše bi bilo Vučiću i srpskim predstavnicima da se razgovara samo sa Albancima. U tim razgovorima ton i diskusija bi bila drugačija. Ali razgovara sa sa nekim od najmoćnijih zemalja koje su priznale Kosovo. Naša obaevza je da razgovaramo sa svima. Borba za KiM danas je i za pregovarčkim i zelenim stolom, ali se vodi i popravljanjem ekonomske i privredne slike Srbije – smatra Ðurić.
Kaže i da Srbi na KiM najbolje osećaju koliko znači kada u centralnoj Srbiji ima više novca za pomoć njima i ulaganja.