Gosti “Novog jutra” slažu se da se kosovsko pitanje mora rešiti što ranije, iako trenutno rešenja i planova nema. Ističu da će Vučić, zasigurno, čim bude imao predlog, sa njim izaći pred građane, kojima je neshvatljivo da državni vrh po nekom pitanju radi otvoreno i bez tajni, jer na to nisu navikli.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je održao vanrednu konferenciju za novinare na kojoj je govorio o zalaganjima za rešenje kosovskog čvora i to u najskorijem roku, ali i o svim ostalim važnim pitanjima kada je reč o južnoj srpskoj pokrajini. Istakao je da zasad nema predloga za rešenje, da će, kada ga bude i ako ga bude bilo, sa njim izaći pred građane Srbije koji će o njemu odlučiti i podvukao da je važno ne ostaviti našoj deci teško političko nasleđe već im obezbediti budućnost u sigurnoj i stabilnoj Srbiji.
Američku spoljnu politiku treba posmatrati kao veliki brod u okeanu koji teško menja svoj kurs, kaže direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš. Važno je, kaže, da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uspeo da izbori da rešenje bude rezultat pregovora Srba i Albanaca sa što manjim uticajem zapadnih sila.
– Ovo na početku nije bilo prihvatljivo, i kada je pre šest meseci Vučić predlagao planove za Kosovo, odbijano je sve. Sada odgovaraju da je to možda i prihvatljivo ako je reč o rešenju između Albanaca i Srba – kaže Dragaš za Pink. Ističe da je narodu teško shvatljivo da Vučić radi otvoreno, a ne iza leđa.
Ističe da je najvažnija demografska slika Srbije i da nije bez razloga to što je Vučić stalno potencira. Kaže da je apsurdno da je naša javnost protiv podele. Ona nam se ni ne nudi, a trebalo bi da smo srećni ako nam se ponudi jer bi to značilo da dobijemo nešto, jer trenutno nemamo ništa, kaže Dragaš.
Sociolog prof. dr Vladimir Vuletić kaže da se trenutno verovatno barata sa mnogo ideja sa Kosovom, a da nam ostaje da vidimo koja će se naći na stolu. Podvlači da postoje dva pristupa Kosovu: jedan je potpuni fokus na našu poziciju, kada bi se došlo u situaciju da budemo zadovoljni osećajem šta bi trebalo da bude ali bez rešenja, i drugi je da budemo šta smo i bili u poslednjih 20 godina, odnosno objekat politike koju vode oni koje ne želimo da vidimo da su uključeni.
– Kosovo nije samo unutrašnje pitanje Srbije, a nije ni pitanje odnosa Albanaca i Srba. Mnogi faktori su zainteresovani da učestvuju u oblikovanju rešenja kosovskog pitanja i jako je važno to što, oni koji vode politiku u Srbiji, imaju širu sliku o uticajima – kaže Vuletić.
Kada Srbija percipira svoj međunarodni položaj, polazi od objektivnih okolnosti i dosta dugo smo u zabludi da smatramo da je svet onakav kakvim želimo da bude, a ne kakav zaista jeste, kaže prof. dr Dragan Đukanović sa Instituta za međunarodnu politiku.
– Vučić je istakao da je Beograd privržen nastavku dijaloga, da će izbegavati napetosti i podizanje tenzija. Dijalog ima ozbiljne izgleda da uspe i Beograd pokazuje težnju ka kompromisu. Ovo je suština i važna stvar za čitav region, jer bez pune normalizacije Beograda i Prištine ne možemo govoriti o stabilizaciji u celom regionu – kaže Vuletić za “Novo jutro”.
Glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Politika” Žarko Rakić podseća da je pre desetak godina Srbija bila izložena ultimatumima, a da smo danas u situaciji da predsednik otvoreno govori o četiri osnovna problema i pritiscima na Srbiju. Precizno je i slojevito, kaže, predsednik objasnio šta nas očekuje.
– Da postoji plan, već bi bio objavljen. Diplomatska pozicija Beograda je danas mnogo bolja nego pre deset godina, što budi umereni optimizam. Kako će i šta biti od septembra, videćemo – kaže Rakić za Pink.
Dragaš ističe da je važno doći do rešenja za Kosovo i da u toj potrazi razume da su mu Albanci protivnici, ali ne razume protivljenje opozicije u Srbiji.
– Jasno mi je da to rade samo zato što nemaju drugu politiku. Negiraju politiku koju vode već dvadeset godina, samo da bi zaradili na račun emocija naroda – kaže Dragaš.