Sunčev vitamin D – da li je svakome potrebna ista doza

Zabrinutost lekara zbog deficita vitamina D kod mnogih osoba postala je opštepoznata tokom epidemije koronavirusa, jer on ima veliki značaj za imunitet i celokupno zdravlje organizma. Suplementi vitamina D, koriste se naročito tokom zime, ali javlja se dilema da li je neophodno uzimati ga na taj način i kad grane prolećno sunce. Ukoliko ste u mogućnosti da obezbedite između 10 i 30 minuta izloženosti suncu sredinom dana, nekoliko puta tokom nedelje, telo će stvoriti dovoljno ovog vitamina, kažu lekari.

Dolaskom proleća većini zdravih ljudi nije neophodno dodatno unošenje vitamina D, kaže za Magazin na Prvom, Radio Beograda 1 imunolog Borislav Kamenov: “Mnogo toga se u ovo doba godine menja, proleće donosi svetlo, sunce i bolje raspoloženje. Organizam se lako zagreva, i ne troši mnogo energije da održi optimalnu temperaturu. Potrošnja nutrijenata, ali i potrošnja vitamina koji su značajni za funkcionisanje našeg tela, značajno se smanjuje u proleće, kada je toplo i ima mnogo sunca. A sunce proizvodi u nama vitamin D, zato ga i zovu sunčev vitamin”.

Doktor Kamenov objašnjava da zdrav organizam funkcioniše tako što upravo u proleće i leto sakuplja i skladišti vitamin D, pa ga polako troši tokom zime.

b92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

eleven − 5 =