Beograd – Ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot izjavio je da SAD i NATO poštuju vojnu neutralnost Srbije, koja oblikuje prirodu tog partnerstva.
“Srbija ne traži članstvo u NATO, ona je vojno neutralna i to nije kontraindikacija za saradnju Srbije i NATO”, rekao je Skot u Beogradu na otvaranju “Pete beogradske NATO nedelje” u organizaciji Centra za evroatlantske studije.
On je rekao da je veoma važno da u Srbiji postoji racionalna debata o NATO-u jer ima veoma mnogo dezinformacija o tom vojnom savezu i saradnji sa Srbijom. Skot je istakao da je NATO pre svega odbrambeni savez i da je to navedeno u Vašingtonskom ugovoru iz 1949. godine kojim je i formiran.
“Članice NATO su posvećene idealu mirovnog rešavanja sporova, dakle jačanju mira, stabilnosti, ekonomskoj saradnji i zaštiti individualne slobode i vladavine prava”, rekao je Skot.
General-pukovnik Armije SAD za Evropu Bendžamin Hodžins istakao je da su stabilnost i mir na Zapadnom Balkanu strateški interes Amerike i NATO. “Mi nemamo interes da jedan deo izdvajamo od Evrope, jer stabilnost ovog regiona utiče na celu Evropu”, rekao je Hodžins i pozdravio nastavak prisustva misije KFOR-a na Kosovu, i NATO u Bosni i Hercegovini.
On je kazao da će NATO jačati svoju “vidljivost” u južnom delu Evrope, posebno u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj gde će koristiti njihove luke. Naveo je da je veoma zadovoljan što će biti održana zajednička vežba američke i srpske kopnene vojske, rekavši da srpska vojska ima tradiciju hrabrosti i ratničkog umeća.
“Američka ruka je otvorena i pružena srpskoj vojsci za svaki vid saradnje i pomoći”, rekao je Hodžins.
Branimir Filipović zadužen u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije za spoljnu i bezbednosnu politiku, rekao je da je saradnja Srbije i NATO transparentna i da je važna tačka spoljne politike Srbije. On je kazao da NATO i Srbija imaju isti cilj – da kroz zajedničko produbljavanje partnerstva, obezbeđuju mir i stabilnost.
“Srbija je vojno neutralna, što ne znači njenu izolaciju i samodovoljnost, već ona ima aktivnu ulogu partnera u odnosu sa NATO”, rekao je Filipović.
Domaćin skupa direktorka Centra za evroatlantske integracije Jelena Milić istakla je da je za Srbiju veoma važno partnerstvo sa NATO-om, a posebno zbog, kako je rekla, “neprijateljskog ruskog uticaja” u regionu Zapadnog Balkana.
“Članstvo u EU i NATO su dve stolice na koje Srbija treba i može da sedi u interesu njenih gradjana”, kazala je ona i ocenila da je saradnja Srbije i NATO “na dobrom putu”, ali da se “Rusija ne miri s takvim vestima”.
Jelena Milić je rekla da se Rusija “aktivno meša u unutrašnju politiku” BiH, Crne Gore i Kosova. i kao dokaz navela pismo zamenika generalnog sekretara stranke Jedinstvena Rusija Sergeja Železnaka koji je pozvao predstavnike Srpske liste da aktivno opstruiraju proces demarkacije granica sa Crnom Goru.
“U pitanju je neprijateljski ruski uticaj, to nisu samo moralne, već i bezbednosne pretnje”, rekla je ona i podsetila da je Centar za evroatlantske studije u izveštaju od pre dve i po godine takodje upozoravao na jačanje moći Rusije u Srbiji.