Američki ambasador Kajl Skot razočaran što posle toliko godina nema odgovora na pitanje ko je odgovoran za naredbu o povlačenju policije i neobezbeđivanje američke ambasade 2008. godine u Beogradu.
Tada je, posle mitinga “Kosovo je Srbija”, zgrada kamenovana i zapaljena.
“Izvršna vlast kaže da sudska vlast obavlja svoj posao i da ona ne može da se meša u postupak. Sudija je doneo odluku koju je doneo i mi smo razočarani što posle toliko godina i dalje nemamo pravi odgovor na to ko je odgovoran za naredbu policiji da se povuče, ko je odgovoran za značajno uništavanje naše ambasade i posebno za smrt jedne osobe”, rekao je Skot novinarima u Metropolu.
Na pitanje kako vidi presudu prema kojoj niko nije osuđen za paljenje ambasade, već samo zbog bacanja kamenica, ambasador SAD je novinarki odgovorio: “Vaše shvatanje sudske presude je isto kao i moje”.
Na pitanje da li ovaj slučaj kao i slučaj ubistva trojice braće Bitići na Kosovu i Metohiji 1999. godine može da utiče na buduće odnose Srbije i SAD, Skot je rekao da su to pitanja koja ostaju otvorena i koja svakako utiču na odnose, ali da se sada treba fokusirati na druga pitanja.
“To su sve otvorene rane i one ostaju otvorene i uvek imaju uticaj, ali sada treba da se fokusiramo na budućnost i da nastavimo da razvijamo naše odnose. Naša je obaveza da pomognemo da put Srbije ka EU ostane čvrst i to je ono na šta smo fokusirani”, rekao je Skot.
Američki ambasador je istakao da bi ova otvorena pitanja bilo dobro da budu rešena.
“Tu nema sumnje, to je dobro i zbog porodica, za naše bilateralne odnose, ali bi sada trebalo da se fokusiramo na ciljeve koje sada imamo ispred sebe”, naglasio je Skot.
Viši sud u Beogradu osudio je u utorak na uslovne kazne zatvora od po pet i šest meseci četvoricu mladića zbog bacanja kamenica na američku ambasadu 2008. godine u Beogradu posle mitinga “Kosovo je Srbija”, dok je trojicu oslobodio optužbi.
Kazne se neće izvršiti ukoliko osuđeni ne izvrše novo krivično delo u roku provere od dve godine.
Osuđeni su proglašeni krivim jer su gađali kamenicama ambasadu SAD sa više NN lica i razbili prozore na zgradi, u koju su posle ubačene baklje usled čega je došlo do požara, naveo je sud u obrazloženju presude.