Predsednik Rusije Vladimir Putin je 17. januara posetio Srbiju, i sa predsednikom Srbije postigao niz važnih sporazuma koji će osigurati budućnost naše zemlje.
Poseta je prošla veličanstveno, a krunisana je velikim okupljanjem naroda na kom je više od 125.000 Srba pozdravilo Vladimira Putina.
Analitičar Dragomir Anđelković kaže da je Putinova poseta dolela Srbiji dve izuzetno važne stvari.
– Prvo, to je dodatno samopouzdanje i konkretna podrška Rusije u odbrani onoga što su naši vitalni nacionalni interesi, a to su Kosovo i Republika Srpska. Srbija je spremna na kompromis po pitanju Kosova, ali nije spremna na kapitulaciju. Svakom ko želi od Srbije kapitulaciju ovo je poruka da mi nećemo kapitulirati, jer da hoćemo mi se ne bi orijentisali ka dodatnoj saradnji sa Rusijom. Drugo, Putinova poseta je pokazala da imamo podršku Rusije u odbrani nacionalnih interesa na Kosovu. Što se tiče Republike Srpske, Srbija čvrsto stoji iza Srpske u dejtonskom formatu, i imaće u tome apsolutnu podršku Rusije. Nisu Srbi ti koji ruše Dejton niti prave probleme, Srbi samo traže da se dosledno poštuje Dejtonski sporazum i na tome insistiraju i insistiraće. To je geopolitički i politički aspekt posete.
Anđelković komentariše i to kako je ova poseta viđena na Zapadu i od strane zapadnih medija, navodeći da su zapadni mediji sa velikom pađžnjom propratili Putinov dolazak u Srbiju.
– Zapad je vrlo pragmatičan, i kada vidi da neka zemlja nema alternativu ili nema hrabrosti da se bori za sebe onda joj ne da nikakve ustupke i prema njoj je vrlo arogantan i opresivan. Sa ovakvom porukom Moskve i sa ovakvim našim stavom mi otvaramo kapiju na Zapadu, to je paradoks, ali se zapravo Zapad prema nama odmah drugačije ponaša.
– Pismo Trampa i stav Amerike prema Prištini u vezi sa taksama sigurno je rezultat osećanja zapadnih zemalja da je potrebno da ne revoltiraju dalje Beograd, i da prema nama imaju fer odnos ako ne žele da nas gurnu potpuno od sebe.
– Zapadni mediji su pažljivo pratili događaj, imali smo brojne ekipe i potpunu posvećenost Putinovoj poseti. Ali njihovo izveštavanje po pravilu nije bilo ni objektivno a ni prijateljsko, jer Zapad je svestan da učvršćivanje veza Srbije sa Moskvom povećava naš kapacitet da se borimo za naše interese, i svako ko želi da nas brzo slomi je zabrtinut zbog ovakvog razvoja događaja. Zbog toga i njihovi mediji reaguju negativno, a to pokazuje koliko oni nisu objektivni što pokazuje da su instrument geopolitičkih sila, ma koliko oni nama pričali da su objektivni.
– To je međunarodni aspekat posete, a kada se radi o unutrašnjem aspektu potpuno je jasno, uprkos raznih praznih priča da postoje neki problemi na relaciji Putin-Vučić da Vučić uistinu uživa maksimalno poverenje i prijateljski odnos Putina, i da ima njegovu ličnu podršku. Rusija se ne meša u unutrašnju politiku na taj način da ima favorite, ali Rusija je svesna ko je njoj prijatelj i ko vodi takvu spoljnu politiku da je to u interesu i Ruske Federacije i rusko-srpskih odnosa. Evidentno su u Vučiću pre videli prijatelja, i svako ko bude tvrdio suprotno ispada smešan. Ispada da vređa ne samo Vučića nego i Putina.
Na pitanje kakvu poruku je Putin ovom posetom uputio Anbalcima, Anđelković kaže:
– Albancima je poslata poruka da ne mogu da računaju na brze uspehe i jednostrane efekte, da Srbija evidentno ima Rusiju čvrsto uz sebe, dok sa druge strane Amerika nije više uz Albance kao što je bila dok su demokrate vladale Amerikom. Albanski faktor gubi podršku na Zapadu jer razumni krugovi u zapadnim zemljama shvataju da se ni njima ne isplati da podržavaju velikoalbanski monstruozni projekat u meri kao što je to nekada bio slučaj, dok sa druge strane Rusija čvrsto ostaje na poziciji podrške Srbiji.