Glavni pregovarač Evropske unije (EU) za Bregzit Mišel Barnije izjavio je danas da će Velika Britanija morati da tokom prelaznog perioda posle izlaska iz EU poštuje sva pravila Unije, a da pritom neće moći da učestvuje u donošenju odluka.
Velika Britanija zvanično treba da izadje iz EU 29. marta 2019. godine, a Barnije je rekao da prelazni period, tokom kojeg će se London pripremati za Bregzit, mora da se okonča do 31. decembra 2020. godine.
On je kazao da će Velika Britanija tako imati dovoljno vremena da se prilagodi.
Pošto 31. decembra 2020. godine ističe sadašnji sedmogodišnji budžet EU koji omogućava da se razdvoje britanski dugovi od potraživanja, prelazni period biće tri meseca kraći od dve godine, koliko je tražila britanska premijerka Tereza Mej.
Velika Britanija, prva država koja će izaći iz EU, moći će tokom prelaznog perioda da s drugim državama pregovora o trgovinskim aranžmanima, ali neće smeti da zaključi nijedan sporazum pre 2021. godine.
London će takodje morati da primenjuje carinske propise EU i da sprovodi sve granične kontrole po propisima Unije.
Glavni pregovarač EU je kazao da Londonu neće biti dozvoljen ‘a la kart’ pristup i dodao da će sva pravila EU u tom procesu morati da se primenjuju.
Barnije je danas u Briselu objavio uslove Evropske komisije za pregovaračke smernice tokom druge faze pregovora o Bregzitu, čiji će fokus prvobitno biti na prelaznom periodu.
“Sva nova pravila koja EU usvoji tokom prelaznog perioda, primenjivaće se na Veliku Britaniju”, rekao je Barnije.
Dodao je da će Evropski sud pravde izmedju 29. marta 2019. i 31. decembra 2020. godine ostati vrhovni sudski autoritet za Veliku Britaniju. Jedan od razloga koje je London naveo za napuštanje EU upravo je oslobadjanje od nadležnosti Evropskog suda pravde.
Od 30. marta 2019. godine Velika Britanija će ostati bez svojih predstavnika u Evropskom savetu i Savetu EU, njenih poslanika više neće biti u Evropskom parlamentu, a svoja mesta će izgubiti i britanske sudije u sudovima EU.
Neki britanski zvaničnici mogli bi da dobiju status sličan posmatračkom u stalnim komitetima i ekspertskim grupama EU, ali bez prava glasa.
Prelazni period će, kako izgleda, biti drugačiji od onoga za šta je većina Britanaca glasala na referendumu 23. juna 2016. godine, pošto će Velika Britanija tokom tog 21 meseca biti veoma čvrsto vezana za EU, a ostaće bez bilo kakvog uticaja na evropske poslove.
Sumnjam ja da će se Velika Britanija tako lako odreći svojih prava ipak je to jedna od najmoćnijih sila na svetu