Čuvajte zdravlje!
Moždana kap predstavlja treći uzrok smrtnosti u Srbiji, a svake godine “šlogira se” više od 25.000 ljudi, dok od tog broja značajan procenat premine u prvih mesec dana. Zato je važno naučiti prepoznati prve simptome, kako bismo znali da pomognemo nekome u nevolji, ali i spasimo sopstveni život.
Moždani udar (moždana kap, šlog) predstavlja rapidni gubitak moždane funkcije, zbog poremećaja u dotoku krvi do mozga. Do njega dolazi kada prsne moždana aneurizma ili kad oslabljen ili upaljen krvni sud u mozgu počne da krvari.
Nakupljanjem krvi povećava se pritisak koji može da “ubije” tkivo ili uništiti ćelije ometajući normalno proticanje krvi kroz zahvaćeno područje. Ova vrsta moždanog udara smrtonosna je u 80 odsto slučajeva.
UOBIČAJENI SIPMTOMI MOŽDANOG UDARA:
– Nagla otupljenost tela ili slabost lica, ruke ili noge – pogotovo samo jedne strane tela
– Nagli nastup zbunjenosti
– Poteškoće s govorom ili razumevanjem govora drugih
– Nagle tegobe s vidom na jedno ili oba oka
– Nagla vrtoglavica, gubitak ravnoteže ili koordinacije
Ukoliko sumnjate na moždani udar, procenite simptome na sledeći način:
1. Zamolite osobu da se nasmeši. Jesu li mišići jedne strane lica toliko opušteni da vise?
2. Zamolite osobu da podigne obe ruke ispred sebe. Može li da obe podigne podjednako visoko?
3. Zamolite osobu da izgovori jednsotavnu rečenicu. Obratite pažnju da li postoji mrmljanje i nerazuman govor.
Ako su se vaše sumnje potvrdile, smesta pozovite hitnu pomoć. Nemojte da oklevate i čekate, jer što više vremena prođe, to će mozak pretrpeti više štete!
Ako imate izbor, sačekajte hitnu pomoć – nemojte sami voziti pacijenta u bolnicu. Pacijenti koje prevoze bolničari pre će biti obrađeni.
Zapamtite kada su se tačno simptomi pojavili i obavestite bolničare o tome. Postoje vremenski okviri unutar kojih su neki lekovi neupotrebljivi.
Ono što je takođe važno, ukoliko osoba oseća bolove nemojte nikako da joj dajete aspirin, jer on samo može da pogorša krvarenje.
Iskreno se nadamo da vam ovi saveti nikad neće zatrebati, ali znate kako se kaže “bolje je sprečiti, nego lečiti”.