Nekada reprezentativni objekat na Paliću, Vila Konen, poznatija kao Titova vila, krajem prošle godine je, u procesu restitucije, vraćena vlasnicima. Dogovorom naslednika, oglašena je prodaja ovog nepokretnog kulturnog dobra koje ima burno istorijsko nasleđe.
Bogati nemački industrijalac Vilim Konen posedovao nekoliko fabrika i stanova u Subotici, kuće u Novom Sadu i Beogradu i dve vile na Paliću. Najpoznatiju nepokretnost sagradio je 1900. godine u palićkoj šumi i u njoj se rodio Vilim Konen mlađi koji ju je nasledio.
“Preko leta su bogatiji boravili u letnjikovcu, posvećivali se slobodnim aktivnostima, pa čak sportu. To se vidi iz ove vile koja ispred nije imala baštu ili dvorište, već teniski teren”, kaže Stevan Mačković, autor knjige Industrija i industrijalci Subotice 1918-1941. Ko je zaista bio Josip Broz Tito?
Komunistička vlast je 1946. godine Vilimu Konenu mlađem konfiskovala svu imovinu zbog navodne saradnje sa okupatorom.
“Sva ta familija doživela je jednu strašnu sudbinu, da je osuđen na 20 godina zatvora, bez i jednog dokaza da je zaista nešto uradio”, ističe direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Objekat u Splitskoj aleji na Paliću, poznatiji kao Titova vila, pedesetih godina prošlog veka stiče reprezentativni status, a Josip Broz u njoj je prenoćio samo jedanput.
“Tu su u prvo vreme najviše boravili pisci, umetnici, znači ljudi koji su uživali ugled u partijskim redovima. Tako su ovde boravili recimo Dobrica Ćosić i Oskar Davičo”, navodi nekadašnji funkcioner subotičke opštine Dragutin Miljković.
Vilim Konen mlađi rehabilitovan je 2013. godine, što je dalo osnov potomcima da od države traže povrat oduzete imovine, a proces restitucije vile na Paliću završen je prošle godine.
I posle Tita – Tito: Ko je čovek koji je pre 69 godina postao predsednik Jugoslavije? VIDEO
“Nasledili su njih osmoro. Žive u Beogradu, Crikvenici, Vespremu, Njujorku, Ljubljani i Subotici”, kaže advokat naslednika Ivan Tikvicki.
U subotičkoj agenciji za nekretnine kažu da postoji veliko interesovanje za kupovinu popularne nekretnine u Splitskoj aleji.
“Objekat je u dosta lošem stanju, potrebno je ulaganje. Zadnjih petnaestak godina tamo niko nije boravio. U zadnjih mesec dana ima dosta konkretno zainteresovanih. Sada je na razmatranju ozbiljnija suma”, ističe Zoran Andrić, vlasnik agencije za nekretnine.
Vilim Konen mlađi za života se bezuspešno se žalio stranim vladama na tretman komunističkih vlasti prema privatnoj svojini. Gotovo tri decenije posle njegove smrti, a 75 godina od oduzimanja imovine, nepravda je ispravljena.
b92