Kineska studija: Dve trećine teško obolelih od kovida 19 pati od dugoročnih posledica

Bolovi u mišićima, umor i psihički problemi: prema jednoj novoj kineskoj studiji, dve trećine teško obolelih pacijenata od kovida 19 i pola godine nakon infekcije pate od posledica bolesti.

pixabay

Koronavirus teško da kod nekog pacijenta ne ostavi traga – na ovaj ili onaj način. Nova studija sugeriše da čak i oni koji su prebrodili infekciju i koji zvanično važe kao izlečeni, često su sve samo ne – zaista zdravi.

Bolovi u mišićima, umor i psihičke smetnje poput anksioznosti i depresije su najčešće dugoročne posledice zaraze virusom SARS-CoV2, pišu naučnici u studiji objavljenoj u stručnom časopisu Lancet.

Prema studiji, dve trećine pacijenata koji su bili na bolničkom lečenju zbog infekcije koronavirusom i šest meseci nakon što su preležali bolest imaju više simptoma koji ukazuju na posledice bolesti.

“Naše analize pokazuju da virus deluje kod najvećeg broja pacijenata i nakon što su otpušteni iz bolnice, što ukazuje da je neophodna naknadna nega nakon otpusta, barem za one koji su pretrpeli teške infekcije”, kaže Bin Cao, jedan od autora studije i zamenik direktora Nacionalnog centra za klinička ispitivanja bolesti disajnih puteva.

Naučnici su posmatrali 1.733 inficirana pacijenta, koji su otpušteni iz bolnice Đin Jin-tan u kineskom Vuhanu, gde je navodno izbila zaraza koronavirusom, od 7. januara do 29. maja 2020. godine.

Prosečna starost ispitanika bila je 57 godina, 52 procenta su bili muškarci a 48 procenata žene. Najveći broj pacijenata (1.172) zavisio je od dodatnog snabdevanja kiseonikom.

Pacijenti su još jednom pregledani u periodu od juna do septembra prošle godine. Naučnici su pomoću upitnika, laboratorijskih testova i testova opterećenja otkrili kod 76 odsto ispitanika najmanje jedan simptom koji prati pacijente nakon preležane bolesti.

b92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

three × 5 =