To su jedni od najpopularnijih stimulansa, a često se koriste kako bi se nadoknadio nedostatak energije.
Betel orasi neverojatno su popularni na području Tajvana, Indije, Mijanmara i ostalih država južne i jugoistočne Azije. Gotovo desetina stanovništva planete Zemlje žvaće orahe betel, što ih čini četvrtom najkorišćenijom psihoaktivnom supstancom na svetu.
Duvan, alkohol i kofeinska pića jedine su takve supstance raširenije od betel oraha.
Betel orasi neverovatno su popularni na području Tajvana, Indije, Mijanmara i ostalih država južne i jugoistočne Azije. Gotovo desetina stanovništva planete Zemlje žvaće orahe betel, što ih čini četvrtom najkorišćenijom psihoaktivnom supstancom na svetu.
Duvan, alkohol i kofeinska pića jedine su takve supstance raširenije od betel oraha.
Betel orasi ime su dobili po svom omotu. Naime, tradicionalni način pripreme zahteva da se orahe areca palme zamota u betel lišće, što je najčešće lišće kafe.
Zamotani u lišće prepuno kofeina, orasi palme korisnicima daju blagi osjećaj euforije, sličan osećaju nakon previše kafe.
Prodavačice su ispričale reporteru CNN-a Johanu Najlanderu da betel orasi pomažu u produhovljenju, dok neki drugi kažu da leči mamurluk.
Različitih ukusa i načina pripravljanja, svi imaju gotovo isti uticaj na korisnika.
Prvo što osetite je šok po čitavom telu. Temperatura tela poraste i počnete da se znojite. Otkucaji srca se ubrzaju i osetite kao da ste nadrogirani i upravo zbog toga neki korisnici betel orahe upoređuju s metamfetaminima.
Gotovo istovremeno počinjete pojačano da slinite i primorani ste ispljunuti nakupine sline. Neiskusni korisnik tek tada će primetiti crvene mrlje po gotovo svim pločnicima.
Naime, betel lišće ljudsku slinu oboja u crveno i navika je gotovo svima da je samo ispljunu na najbliži pločnik.
Međutim, osim zavisnosti, žvakanje betel oraha izaziva i rak u ustima. U Tajvanu devet od deset osoba kojima je dijagnostifikovan rak usta žvaće betel orahe.
U zemlji u kojoj godišnje umire više od 2.000 ljudi od raka usta, takve statistike su još više zabrinjavajuće. Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) i službeno je proglasila orahe palme areca kancerogenima, ali to ne smanjuje njihovu potrošnju u jugoistočnoj Aziji.