Narednu godinu Srbiju očekuje intenzivno bavljenje pitanjem Kosova, a po svoj prilici i menjanje formata dijaloga između Beograda i Prištine, odnosno uključivanje velikih sila – SAD, Rusije i Kine.
Najave su stigle s adrese šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, uz ocenu da će se Srbija u 2019. godini sigurno intenzivno baviti pitanjem Kosova i “verovatno u drugačijem formatu nego do sada”.
– Niko ne može da kaže – rešićemo Kosovo i Metohiju iduće godine, bar niko od ozbiljnih političara i kod nas i u svetu. Što se mene tiče, ja bih voleo da već sutra imamo dogovor i rešenje, ali to nije realno, mnogo još kockica treba da se sklopi – rekao je Dačić, upitan da li očekuje da se u narednoj godini reši pitanje Kosova.
Dačić je istakao da su evropski pregovarači već izvesno vreme po strani – oni će imati izbore u maju, a posle toga još nekoliko meseci će proći dok naprave komisiju i izaberu naslednika Federike Mogerini.
– Sjedinjene Države žele da popune taj vakuum i to je dobro za ceo proces, jer mi ne želimo da se gubi vreme. Zato i ohrabruje pismo Donalda Trampa predsedniku Vučiću kao dobar znak da je i Americi stalo da se dijalog nastavi, da se ne izgubi taj zamajac, kao što se mnogo puta dešavalo u poslednjih pet-šest godina, uvek zaslugom Prištine – rekao je šef srpske diplomatije.
On je istakao da bi, po njegovom mišljenju, bilo korisno da se, uz SAD, u proces uključe i druge velike zemlje, poput Rusije i Kine, jer bi to obezbedilo široke međunarodne garancije za sve što bude dogovoreno.
– To bi značilo pun međunarodni legitimitet za sve što bude dogovoreno u vezi s Kosovom i Metohijom, a pre svega osiguralo bi da dogovor bude dugog veka, što je Srbiji i te kako u interesu. Ideja o razgraničenju Srba i Albanaca jeste jedina na stolu, ali ona mora biti praćena i nizom drugih dogovora – istakao je on.
Istovremeno, predsednik samoproglašenog Kosova Hašim Tači je rekao da je Priština spremna za nastavak dijaloga, najavio iznošenje argumenata koji će, kako tvrdi, osporiti percepcije da je tzv. Kosovo prepreka za nastavak dijaloga i da će sa timom za dijalog otputovati 8. januara u Brisel.
– S evropskim zvaničnicima razgovaraću o mogućnosti nastavka dijaloga, iako bih tada više voleo da skijam na Brezovici. Nema dileme da li SAD podržavaju normalizaciju odnosa sa Beogradom ili ne, sporazum će biti finalizovan u Beloj kući u prisustvu najmoćnijeg svetskog državnika Donalda Trampa – rekao je Tači na godišnjoj konferenciji za novinare.
Izvor iz diplomatskih krugova kaže da ne bi bilo iznenađenje da dođe do promene formata, i napominje da su male šanse da Srbija pristane da se ne uključi Rusija ako na scenu stupi i SAD.
– Očigledno je da ovakva forma dijaloga ne štima, i da je potrebno da se uključe igrači koji će omogućiti da se dođe do rešenja, ali kojim će obe strane biti zadovoljne. Srbija će, ako se SAD uključe, poslati zvaničan zahtev da uđe i Rusija – kaže sagovornik.
U okviru promene formata, spominje se da bi mogla da bude i organizovana i nova međunarodna konferencija, a komentarišući ove opcije, politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da će do nje doći tek kad se postigne jasan dogovor.
– To bi bilo dobro rešenje, pod uslovom da se o novom formatu usaglase velike sile. Važno je da SAD i Rusija dogovore parametre, inače džaba bilo kakve promene. A konferencije se prave kad se ima gotovo rešenje – napominje on.