Odlazak kod lekara više nikad neće biti isti – ove promene čekaju i lekare i građane.
Prema predlogu Zakona o zdravstvenom osiguranju koji će se sutra naći pred poslanicima, izabrani lekar moći će da otvori bolovanje do 60 dana, što je duplo više nego trenutno. Takođe predloženo je i da se za vreme odsustva s posla zbog nege deteta do 18. godine roditeljima isplaćuje naknada za bolovanje u visini od 100 odsto osnovne plate, a prvi put se uvodi i mogućnost dopunskog i dodatnog dobrovoljnog osiguranja.
Roditelji čija deca boluju od malignih, retkih metaboličkih ili hroničnih oboljenja od sada će moći da ih neguju do izlečenja ili punoletstva, uz nadoknadu od 100 odsto. To je jedna od novina predloga Zakona o zdravstvenom osiguranju.
– Predlog je da roditelji koji imaju bolesnu decu provedu uz njih vreme do izlečenja ili do navršene 18. godine i to uz nadoknadu od 100 odsto, koja je dosad iznosila 65 odsto ličnih primanja – kaže za Pink prof. dr Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
Više neće biti komisijskih kontrola, već izabrani lekar pacijentu može da propiše do dva meseca bolovanja. S druge strane, u cilju da se podstakne svest o značaju prevencije, Zakon predviđa sankcije za one koji neopravdano izostanu sa preventivnih pregleda.
– Kod sugrađana koji se ne odazovu na tri poziva za skrining program i za njih nemaju adekvatno opravdanje, morali bi učestvovati sa refundacijom od 35 odsto – kaže dr Vekić.
Kada je reč o samom zdravstvenom osiguranju, predlog Zakona predviđa i šira prava osiguranika. Prema sadašnjem zakonu, oni koji nemaju overenu zdravstvenu knjižicu imaju pravo samo na hitnu medicinsku pomoć.
Međutim, nacrtom novog zakona, lečenje bez overene zdravstvene knjižice biće prošireno na palijativno zbrinjavanje, obaveznu vakcinaciju, imunizaciju, kao i na skrinig preglede.