U Srbiji je od početka ove godine urađeno čak sedam transplantacija srca, što je rekord u poslednjih sedam godina, navodi se u izveštaju Kliničkog centra Srbije.
Sve zahvate obavio je tim za transplantaciju u KC Srbije, a pacijenti se uspešno oporavljaju.
Pored srca, od početka ove godine urađene su i 54 transplantacije bubrega, 22 jetre, ali i 26 rožnjača, dok je dobrovoljnih davalaca organa bilo čak 36. U Ministarstvu zdravlja kažu da su zadovoljni postignutim rezultatima, ali da je cilj da se narednih godina procenat obavljenih transplantacija, kao i broj donora, znatno poveća.
U svetu je pre 50 godina urađena i prva transplantacija srca, a informacija da je u Srbiji od početka godine presađeno sedam srca veoma je ohrabrujuća. Što se ukupnog broja transplantacija tiče, od početka 2017. godine obavljene su ukupno 83 intervencije. Pored presađivanja srca na odeljenju za transplantaciju u Kliničkom centru Srbije, urađene su i 54 transplantacije bubrega, 22 jetre i 26 rožnjača. Od dva donora su uzete samo rožnjače, inače bi broj donora bio veći za dva. Pored KCS, transplantacije su rađene i u Kliničko-bolničkom centru u Zemunu, na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj, Vojnomedicinskoj akademiji, ali i Kliničkom centru Vojvodina i Kliničkom centru Niš – objašnjavaju u resornom ministarstvu.
Kardiohirurg profesor dr Miljko Ristić smatra da ovo jesu pozitivni rezultati, koji ulivaju nadu, ali da mora još mnogo više da se radi da bismo išli ukorak sa standardima u svetu i Evropi.
Kad se pogleda statistika godinama unazad, dobro je da ima napretka u broju urađenih transplantacija. To se posebno odnosi na broj presađenih srca. Ali moramo još mnogo rada i truda da uložimo u ovu oblast zdravstva i, što je najbitnije, da ljudima podignemo svest o dobrovoljnom doniranju organa kako bi se popravila statistika od tri donora na milion stanovnika, kakva je trenutna situacija – ističe dr Ristić.
izvor: informer