OPŠTA POMAMA: Ovo zanimanje je najtraženije u Srbiji!

Tržištu Srbije u ovom trenutku neophodno je još između 15.000 i 20.000 novih IT stručnjaka.

pixabay.com
pixabay.com

U toku je drugi krug prekvalifikacija za 900 polaznika različitih IT kurseva, a za taj broj mesta već je stiglo 4.000 prijava, izjavio je danas direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović.

Konkurs koji je organizovala vladina Kancelarija za IT i eUpravu traje do 5. novembra, a pravo prijave imaju svi oni koji nisu u IT sektoru, nisu nikada završili IT fakultete, a punoletni su.

U prvom krugu prekvalifikacija, kaže Jovanović za Tanjug, bilo je mesta za 100 ljudi i taj prvi krug, ističe, pokazao je odlične rezultate, jer je od tih 100 prijavljenih kandidata, čak 94 je uspešno završilo kurseve i obuke, da bi se skoro 70 odsto njih već našlo na različitim praksama u IT kućama i to, smatra Jovanović, znači da je zainteresovanost privrede za IT stručnjake veoma velika.

“Naši podaci pokazuju da u Srbiji u IT kompanijama imamo oko 45.000 zaposlenih i da je u ovom trenutku na tržištu neophodno još između 15.000 i 20.000 novih IT stručnjaka”, rekao je Jovanović i dodao da su zbog toga prekvalifikacije bitne, jer se tu nude veoma dobri kursevi, u trajanju do šest meseci.

U tim kursevima kandidati će moći da odslušaju oko 250 sati kvalitetne nastave iz oblasti programiranja i da imaju oko 160 sati prakse i to će, objašnjava Jovanović, biti kursevi koji se odnose na “java” programski jezik, “javaskript”, “php”, “dotnet”, “c”, i tako dalje.

Kaže i da je prosečna plata u IT sektoru danas u Srbiji više od 1.200 evra, što je, smatra, dodatni motiv da se kandidati prijave za prekvalifikacije.

Dodao je i da je vlada, pored prekvalifikacija, da bi podstakla IT sektor, primenila i druge mere, te je informatika od ove godine postala obavezan predmet u petom razredu, a od naredne godine biće u šestom, sedmom i osmom, a takođe, na fakultetima je upisano 20 odsto više IT stručnjaka.

Zoja Kukić iz Startit centra kaže da je teško predvideti šta može da se očekuje od prekvalifikovanih “ajtijevaca”, jer to dosta zavisi od samih obuka i od toga ko ih bude izvodio, ali kaže da je zanimljivo da zapravo svega nešto više od polovine domaćih programera ima završen fakultet.

izvor: MONDO/Agencije

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

10 − 9 =