Kad pomislim na kakao, prva asocijacija mi je čokolada ili neka čokoladna torta. Kakao napitak obično konzumiramo od malih nogu i svi poznajemo taj fantastični ukus. Malo ko će dublje razmišljati o osnovnom sastojku poznatog napitka, pa evo malo da saznamo više o kakaou.
Kakao-prah i kakao-puter su dve komponente koje se dobijaju iz zrna kakaoa. Najveći svetski proizvođači kakaoa su Obala Slonovače, Indonezija, Gana, Nigerija, Kamerun, Brazil i Ekvador. Najmanje cenjen je kakao iz Gane, a najkvalitetniji je indonežanski.
Kakao ili kakao-prah je nemasni sastojak čokolade, dok na masni sastojak, kakao-puter, otpada 50–57 odsto od zrna kakaoa. Kakao-prah je onaj sastojak koji čokoladi daje karakteristične osobine koje svi mi volimo.
Kakao-prah u 100 g daje 228 kcal, a najveći deo (57,9 odsto) otpada na ugljene hidrate, belančevina ima 19,6 odsto, masti 13,7 odsto, a vode tri odsto. Nutritivno gledano, kakao-prah sadrži važne minerale: gvožđe, magnezijum, mangan, fosfor, kalijum, cink i kalcijum. Pored minerala u kakao-prahu, naći ćemo i kofein i gorki alkaloid teobromin.
Kakao-prah je bogat flavonoidima, pa u zavisnosti od načina prerade može sadržati čak i 10 odsto flavonoida. Flavonoidi imaju blagotvornu funkciju na kardiovaskularni i cerebrovaskularni sistem.
Kakao-puter
Kakao-puter je jestiva biljna masnoća izdvojena iz zrna kakaoa. Ima aromu i ukus kakao-praha i zajedno sa njim je osnovni sastojak čokolade. Pored toga, kakao-puter se koristi u farmaceutskoj i hemijskoj industriji. Kakao-puter, pored izrazite kaloričnosti, sadrži i velike količine zasićenih masti, koje su nepoželjne u dijetalnoj ishrani, pa eto razloga što nutricionisti ne preporučuju čokoladu.
Neki proizvođači slatkiša kakao-puter (u manjoj ili većoj meri) supstituišu biljnim uljima i mastima. Bela čokolada u suštini ne sadrži kakao-prah, već samo kakao-puter, pa je stručnjaci i ne nazivaju čokoladom. Ostale vrste čokolade (crna i mlečna) sadrže i kakao puter i prah.
Kakao-puter ima značajnu primenu u kvalitetnijim sapunima i losionima, jer daje fin miris i svojstva koži. Poznato je da ga koriste trudnice u prevenciji strija, mada to nije naučno dokazano.
Kakao-puter se obično topi već na 34–38 Celzijusovih stepeni, pa ni čokolada ne može ostati „cela” na toj temperaturi.
Uživajte u kakao napitku i čokoladi, ali umereno. Kakao, umesto šećera, možete zasladiti – fruktozom ili malteksom. Ako volite čokoladu, uzmite crnu, koja ima najviše kakao-praha, a najmanje kakao-putera.
Jasna Vujičić, nutricionista
www.nadijeti.com