Stariji stanovnici Pekinga nedavno su se prilično dobro snabdeli kupusom, dajući tamošnjoj tradiciji jedan “novi život”.
Do toga je došlo pošto je vlada savetovala ljudima da obezbede dovoljne količine osnovnih namirnica, za slučaj vanrednih okolnosti.
Ljudi su godinama početkom novembra nabavljali na desetine glavica kupusa, koji se mesecima može čuvati u svežem stanju i dosta se koristi u lokalnoj kuhinji – tako su preživljavali ledene zime, podseća Rojters.
Vladino obaveštenje izdato prošlog ponedeljka u kojem se savetuje domaćinstvima da prave zalihe dnevnih potrepština, ali i prognoze o snegu, pojačali su navalu ove godine, stvarajući duge redove rano izjutra koji se formiraju ispred supermarketa u centru Pekinga.
“Svake godine u ovo vreme obim prodaje kupusa je visok. Ali nakon što je izveštaj izašao, svi su požurili da kupe još više”, rekao je jedan od uzgajivača koji prodaje kupus na veletržnici “Xinfadi” u Pekingu.
Supermarketi su ograničili prodaju na tri kupusa po osobi, ali čak i s takvom merom, kupci koji su dolazili posle 9 ujutru odlazili su praznih ruku.
Jarkozeleni kupus, poznat kao “kineski” ili “napa” kupus, nekada je često bio viđan nagomilan u dvorištima, hodnicima stambenih zgrada ili čak u domaćim skloništima iskopanim pod zemljom, a komšije su težile da nadmaše jedni druge po veličini svojih zaliha. Niske temperature i čvrsti spoljni listovi održavali su glave kupusa od dva kilograma svežim mesecima. Gomile povrća smanjile su se tokom godina, ali tradicija živi.
“Ovo je pekinški običaj”, objašnjava jedna žena, napuštajući supermarket sa tri kupusa.
Kupci tvrde da plaćaju oko tri puta više od onoga koliko su izdvajali prošle godine, ili 1 juan za pola kilograma (0,14 evra). Ali ako ne pazare sada, cene bi mogle da se udvostručile tokom zime, objašnjavaju kupci.
“Možete da ga čuvate dva-tri meseca. Stavite ga napolje i nađete pamučno ćebe da ga pokrijete”, pojašnjavaju. Umotavanje kupusa u novine takođe pomaže da ostane svež, tvrde.
Izvor: B92