Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi danas do 25. januara u Davosu, gde učestvuje na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma.
Vučić se na početku panela osvrnuo na srpsku ekonomiju i na ekonomske reforme i istakao da je ponosan na stanje javnih finansija.
– Naš rast BDP je veći nego ikada, smanjili smo javni dug koji je sada ispod 50 procenata BDP. Ono na čemu treba još dosta da poradimo jeste sloboda izražavanja i sloboda medija – rekao je Vučić i dodao da na tom polju ima dosta problema.
Vučić je podsetio na slučaj kada je Metju Karuan Galicija, sin ubijene novinarke sa Malte i takođe učesnik panela, na jednoj konferenciji u Poljskoj, gde je dobio informacije od srpskih novinara da je stanje u medijima u Srbiji teško i da se nešto može dogoditi, reagovao tako da je preneo da će Srbija biti sledeća zemlja u kojoj će biti ubijen sledeći novinar u Evropi.
– Imali smo slučaj napada na novinara koji radi u jednim lokalnim novinama za koje ja nikad nisam čuo. Njemu je spaljena kuća, iako nikad nisam razmišljao da se tako nešto može dogoditi u mojoj državi. Mi smo uhapsili naručioce i one koji su učestvovali u tom činu, a na pragu smo da uhapsimo i one koji su sve to osmislili. Mislim da znamo ko stoji iza toga i očekujem da finaliziramo slučaj za nedelju ili deset dana – naveo je Vučić i dodao da je Srbija uspela da sačuva mir i stabilnost u regionu.
Vučić je istakao da je razgovarao sa Reporterima bez granica i pozvao ih da dođu u Srbiju.
– Očekujem da se ovde ponovo vidimo za godinu ili dve i da ću tada moći da govorim o uspehu na polju slobode medija kao što danas govorimo o uspehu na ekonomskom planu – istakao je predsednik Srbije.
On je rekao da moramo da menjamo sebe, da osiguramo pozitivno okruženje.
– Danas ljudi po društvenim mrežama dele osećanja a ne činjenice. Da pitate ljude u mojoj zemlji da li su zadovoljni ekonomskim napretkom, oni bi i pored svih pokazatelja rekli da osećaju drugačije. Činjenice nisu u modi, danas prodajemo emocije, posebno negativne emocije – istakao je predsednik.
Vučiću je pitanje postavio hrvatski novinar sa televizije N1 i upitao ga zašto na konferencijama za medije naziva njihovu televiziju američkom.
– Dragi Hrvoje, ne možete naći ništa loše što sam rekao za vašu televiziju. Jedan novinar me je zamolio da to ne radim i ja to nikada više nisam spomenuo, iako dolazite na konferencije i kritikujete mene i Vladu Srbije non stop. Zašto bi vam to smetalo, ja sam samo rekao istinu, da li Vas to povređuje? Ja uvek primam sve novinare u svojoj zemlji i jedini sam koji to radi. Opozicija u Srbiji isteruje napolje novinare i ne da im da uđu, a ja odgovaram svima na svako pitanje – odgovorio je Vučić.
Predsednik Srbije učestvovao je na panelu “Sloboda medija u krizi” s urednikom Vašington posta, predsednikom Rojtersa i generalnim sekretarom Amnesti internešenela.
Na panelu koji Svetski ekonomski forum organizuje u saradnji s agencijom Rojters učestvovala je i Metju Karuanu Galicija, sin ubijene malteške novinarke Dafne Karuanu Galicija.
Svetski ekonomski forum u najavi panela navodi da su pretnje novinarima i medijskim organizacijama dostigle nove nivoe s naporima da se uguši sloboda izražavanja.
– Da problem bude veći, neka istraživanja pokazuju da su mediji postali institucije koje globalno uživaju najmanje poverenja. Šta treba uraditi da se reše ti izazovi i zašto je sloboda medija važna – navodi se u najavi.
Predsednik Vučić imaće brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima, pre svega s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, zatim evropskim komesarom za pregovore o proširenju i susedsku politiku Johanesom Hanom, premijerom Slovenije Marjanom Šarecom, kao i s predsednikom Evropske banke za obnovu i razvoj Sumantrom Čakrabartijem.
Predviđeni su i susreti predsednika Vučića s drugim zvaničnicima, privrednicima i predstavnicima finansijskih institucija, saopštila je Pres služba predsednika Republike.
Ovogodišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF) u Davosu biće usredsređen na dugoročne globalne probleme poput klimatskih promena, najavili su organizatori uoči skupa na kojem neće biti ključnih svetskih lidera uključenih u trenutne krize.
Lideri SAD-a, Francuske, Rusije i Kine neće biti među 3.200 učesnika koji će raspravljati o pitanjima kao što su napetosti između Vašingtona i Pekinga, te onih s Moskvom i zapadnim vojnim saveznicima.