PREMIJERKA BRNABIĆ: Jedna od najvećih snaga Srbije je što imamo predsednika Republike i predsednika Vlade koji ‘veslaju u istom pravcu’

Premijerka Srbije je u intervjuu za FoNet govorila o Evropskoj uniji, Kosovu, reformama, ali i mnogim drugim aktuelnim temama.

printscreen
printscreen

Jedna od najvećih snaga Srbije je što imamo predsednika Republike i predsednika Vlade koji “veslaju u istom pravcu”, izjavila je FoNetu premijerka Ana Brnabić.

Ona sebe opisuje kao tehnokratu, negira da je Srbija “zarobljena država”, ali podržava “efikasnije i odgovornije sudstvo” i smatra da nije dobro da ministri daju izjave suprotne Vladinoj politici.

Premijerka je, u okviru serijala Kvaka 23, ocenila da termin “zarobljena država”, upotrebljen u Strategiji Evropske komisije za Zapadni Balkan, “svakako ne bi primenila na Srbiju”.

Brnabić objašnjava da se taj temin ne odnosi jednako na “sve države, odnosno teritorije Zapadnog Balkana”, i tvrdi da “Srbija svakako nije zarobljena država”.

U intervjuu premijerka naglašava da je zemlja u reformama, da promene traju, a “za rezultate ćemo morati da sačekamo”.

Na opasku o lošim ocenama Evropske komisije o vladavini prava, ali i izjavi francuskog predsednika Emanuela Makrona da proširenje slabi EU, Brnabić je uzvratila da on nije mislio na Srbiju, već na neke druge zemlje Zapadnog Balkana.

“Vladavina prava je izuzetno važna, ali ona nije samo do Vlade Srbije, već je isto tako i do sudstva, koje je nezavisno od Vlade”, smatra Brnabić, koja je, povodom stava da pravosudje nije nezavisno, poručila da “ona nije adresa za sudske odluke i efikasnost”.

Ona je podsetila da je na okruglom stolu o izmenama Ustava rekla da “nama treba efikasnije i odgovornije sudstvo” i ocenila da “ne možete da kažete da je Vlada za sve kriva”.

Odgovarajući na više pitanja o odnosu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, njegovom izlasku izvan ustavnih ingerencija i njenoj formalnoj moći, Brnabić je ocenila da “svi zaboravljaju da je ona tehnokratski premijer”.

Brnabić je objasnila da “nema političku stranku iza sebe, da moć koju ima da vodi Vladu i menja Srbiju dolazi, pre svega, iz podrške Aleksandara Vučića i podrške SNS i da je to demokratija”.

Ona negira da je reč o nepoštovanju institucija i ustavnih i zakonskih propisa i navodi da i u “drugim zemljama EU ili Evrope postoje takvi slučajevi tehnokratskih premijera koji se konsultuju sa ljudima koji imaju većinu u skupštini”.

Ja odgovaram Skupštini. Dakle, moram da imam većinu u Skupštini da bih sprovodila svoje odluke – istakla je Brnabić i dodala da se “ne stidi što kaže da je Vučić njen mentor”, jer je “bitno da javnost to čuje iz razloga poštovanja i postojanja kontinuiteta.
Brnabić misli da je Vučić pre nje “odlično radio svoj posao” i naglašava da bi se konsultovala sa njim o temama oko kojih ima dileme “čak i da on danas nije predsednik”.

– Ne postoji ništa loše u tome da se konsultujete sa ljudima za koje mislite da neke stvari znaju bolje i da su ih radili na pravi način. Ja nisam najpametnija na svetu, pa tačno da sam predsednica SNS, ne bih bila najpametnija na svetu – napomenula je Brnabić.

Na primedbu da ona nije na mestu premijerke da bi ispunjavala predsednikove “snove”, Brnabić je rekla da bi, na primer, “2021. godine, kada neko drugi bude predsednik Vlade, po završetku velikog projekta Naučno-tehnološkog parka i labaratorijske lamele u Nišu, volela bude pomenuto ko je bio dovoljno hrabar i istrajan da pokrene ceo taj proces”.

Govoreći o Siniši Malom, kao budućem ministru finansija, premijerka je rekla da je to “u potpunosti bio zajednički izbor nje i predsednika”. Drugo je pitanje koliko će građani Srbije da veruju da je “meni posao mnogo olakšan time što se u najvećoj mogućoj meri slažem sa politikom Aleksandra Vučića i njegovom vizijom”, istakla je Brnabić.

Brnabić je rekla da je Mali u Beogradu pokazao kako se “vodi odgovorna fiskalna politika u trenutku kada je Grad bio istorijski najzaduženiji” i da je napravio “odličan rezultat”.

Upitana da li će Mali doprineti ugledu Vlade, premijerka je odgovorila da “misli da će on doprineti timu” i da nije na njoj da ocenjuje nečije doktorate.

Zanimljivo je da niko ne pominje da je Mali bio “fulbrajtovac” i jedan od najboljih studenata, uočila je Brnabić i naglasila da “sutra može da se napravi afera i za nju, ali da to ne znači da je ta afera istinita”.

– Kao predsednici Vlade, u potpunosti je na meni odgovornost kako će Siniša Mali da radi svoj posao ministra finansija, koji je užasno važan – ocenila je Brnabić.

Ona se nada da će Skupština izglasati Malog da bude ministar finansija, da će biti zadržana finansijska disciplina i da će Vlada dobiti ministra “koji jako dobro poznaje privredu Srbije”.

Izvor: FoNet, Pink.rs

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

15 − two =