Beograd — Širom Italije održavaju se protesti, jer se strahuje da će, nakon prestanka zabrane otpuštanja, na hiljade radnika izgubiti posao.
Zabrana otpuštanja je na snazi i u Srbiji za sve poslodavce koji su uzeli paket pomoći privredi od države.
Šta će se dešavati sa radnim mestima nakon tri meseca od poslednjeg paketa ekonomske pomoći privredi? Da li će se ovaj uslov produžiti, i da li treba da se produži?
“Tri meseca od isplate poslednje minimalne zarade, a treća polovina je isplaćena početkom juna, takoreći do polovine septembra traje zabrana otpuštanja do 10 odsto ljudi kod onih firmi koje su uzimale pomoć države”, kaže Bojan Stanić, pomoćnik direktora sektora za strateške analize Privredne komore Srbije.
“Veliki broj kolega nije mogao to da iskoristi”, kaže za Prvu TV Miloš Relić, predsednik Udruženja noćnih klubova i barova. Kako kaže, to je imalo smisla za restorane i kafiće koji su koliko-toliko mogli da rade u ovih godinu i dva-tri meseca. Međutim za noćne klubove koji nisu uopšte mogli da rade ta pomoć je jako malo značila jer su svi troškovi morali da se plaćaju.
“Sada je veliki problem to što se dogodi da neko da otkaz, premine ili nešto treće, pa je onda taj neko ko je primio pomoć u velikom problemu da nađe radnika, jer bi morao da vrati svu pomoć koju je primio u ta tri meseca”, kaže Relić i ukazuje na to da se mora naći sistem kako se može opravdati.
“Znam za primer kada je čovek preminuo i čovek kod koga je radio morao je da vrati novac”, naveo je Relić.
Izvor: B92