Prvi put legalno: Nemačka nikad nije imala ovakvu žetvu

Prvi put je jedno preduzeće u Nemačkoj obavilo žetvu kanabisa.

U narednim godinama u Nemačkoj se planira proizvodnja veće količine indijske konoplje, i to u medicinske svrhe.

Zaposleni na plantaži kanabisa u nemačkom Nojminsteru su pioniri. Oni su požnjeli prvu legalnu žetvu kanabisa u istoriji Savezne Republike Nemačke, prenosi Dojče vele (DW).

Kanadska firma Afrija RX je na svojoj dobro čuvanoj plantaži iza zidova od armiranog betona odnegovala i ubrala oko 50 kilograma “trave”. Bezbednosne mere su vrlo rigorozne, jer kanabis u Nemačkoj spada pod nadležnost Zakona o opojnim sredstvima.

“Zaboravite bitkoin”: Rešenje je – kanabis?

Iz Nojminstera u saveznoj pokrajini Šlezvig-Holštajnu na krajnjem severu Nemačke, ta roba će krenuti na put prema apotekama širom zemlje, a onda i do onih koji kanabis koriste iz medicinskih razloga – zbog jakih bolova, grčeva ili nedostatka apetita. U sledećih dvanaest meseci Afrija na tržište želi da isporuči tonu kanabisa, potvrdila je kanadska firma u pismenom odgovoru na upit DW-a.

Od 2017. lekari u Nemačkoj smeju da svojim pacijentima prepišu kanabis kao terapiju. Da bi se zadovoljile potrebe tržišta, Savezni nemački institut za lekove i medicinske proizvode je ovlastio tri preduzeća za proizvodnju kanabisa. To su Afrija, nemačka startap-firma Demekan i još jedna kanadska firma – Aurora.

Čini se da je Afrija u znatnoj prednosti nad konkurencijom. Na upit DW, druga dva proizvođača dala su neodređene odgovore o početku distribucije. “Aurora kanabis” tvrdi da je ta kompanija u ovom trenutku uposlena uvozom biljaka iz Kanade, te napominje da “procena trenutka prve isporuke zato nije moguća”. Iz Demekana kažu kako se za treći kvartal ove godine planira finalizacija farme kanabisa i da će “posle toga što je brže moguće ubrati prvu žetvu”.

Problemi i komplikacije

Zapravo su sve pomenute firme prvu robu trebale da isporuče još krajem 2020. No, zbog problema s distribucijom do kojih je došlo zbog pandemije, morale su da koriguju planove.

Žetva prvih 50 kilograma firme Afrija je zato samo simbolična, kaže stručnjak za kanabis Alfredo Paskual za DW.

“Što se tiče uzgoja u Nemačkoj, videli smo da je bilo odgađanja, i uopšte ne možemo sa sigurnošću reći koliko će kannabisa u narednom periodu biti ubrano i isporučeno”, dodaje Paskual.

Šansa za Srbiju – kuće od kanabisa?

Osim pomenute tri kompanije, i država snosi deo odgovornosti za zastoje oko početka uzgoja kanabisa u Nemačkoj. Tender na kojem su u aprilu 2020. pobedile kompanije Afrija, Aurora i Demekan morao je da bude ponovljen zbog formalnih grešaka u proceduri.

Raste potražnja

“Sama činjenica da se i kod nas obavlja žetva je dobar znak. Zbog toga će i lekari da se više bave ovom temom”, kaže za DW Jirgen Nojmajer iz udruženja branše “Kanabis”.

Kanabis je u medicini doduše još uvek tržišna niša, ali potražnja je kontinuirano rasla nakon što je marihuana legalizovana u medicinske svrhe. Društva za zdravstveno osiguranje ne nude precizne podatke o količini, ali broj doza koje apoteke daju pacijentima konstantno je u porastu. Po nekim procenama, u Nemačkoj postoji i do 90.000 takvih korisnika.

Od 2017. na tržištu je u nekoliko navrata uočena nestašica marihuane.

“Ne znam kako bi domaća proizvodnja uopšte mogla da spreči manjak ponude”, kaže Nojmajer.

Severna Makedonija odlučna da privuče “kanabis turiste”

No, on smatra da će porasti potreba za uvozom kanabisa. To potvrđuju i brojke. U 2020. u Nemačku je bilo uvezeno oko deset tona te biljke. To je otprilike za trećinu više nego godinu dana ranije. Tri firme kojima je država dozvolila uzgoj dobile su dozvolu da godišnje smeju da požanju po 2,6 tona. Ali država pod određenim uslovima može da ih ovlasti da dodatno proizvedu još 50% te količine.

Dinamično tržište

Kada preduzeća jednog dana zaista budu u stanju da isporuče ugovorom definisanu žetvu, to bi moglo imati posledice i na razvoj situacije na tržištu. S obzirom da je država naručilac, ona definiše i cenu po kojoj se roba distribuira apotekama. A ona trenutno iznosi 4,3 evra po gramu. To je otprilike polovina uobičajene prodajne

b92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 + 3 =