Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina, izjavio je da SAD bez ikakvih dokaza optužuju Teheran da je napao dva tankera u Omanskom zalivu prošle nedelje kako bi opravdale već isplaniranu vojnu operaciju u toj bliskoistočnoj zemlji. Kako je podsetio, Vašington je tako optuživao i iračkog predsednika Sadama Huseina da skladišti oružje za masovno uništenje, za koje se kasnije ispostavilo da ne postoji.
Peskov je naveo da američka kampanja pred invaziju na Irak 2003. treba da posluži kao primer svima u svetu.
On je aludirao na čuvenu scenu sa sednice Saveta bezbednosti UN nekoliko meseci pre nego što su SAD napale Irak.
– U nameri da opravda unapred planiranu vojnu intervenciju na Bliskom istoku, tadašnji državni sekretar SAD Kolin Pauel mahao je bočicom belog praha kako bi dočarao opasnosti od antraksa, za koji su Amerikanci tvrdili da ga Sadam Husein skladišti. Ispostavilo se da antraks i drugo oružje za masovno uništenje u Iraku ne postoji, ali tek posle američke invazije na tu zemlju i svrgavanja legitimne vlade – naveo je Putinov portparol.
Peskov je poredio kampanju nekadašnje američke administracije sa sadašnjom.
– Državni sekretar SAD Majk Pompeo odmah je, bez ikakvog dokaza, optužio Iran za napad na tankere. Zatim je američka mornarica objavila crno-bele nejasne snimke, kao navodni dokaz da su Iranci podmetnuli mine na jedan od brodova. Uprkos tome što Iran negira umešanost u incident, javnost je već alarmirana i od Irana se pravi neprijatelj koji predstavlja opasnost po američku nacionalnu bezbednost, ali i bezbednost celog sveta – objasnio je Peskov.
Prema njegovim rečima, Saudijska Arabija i Britanija već su stale iza SAD. Britanski ministar spoljnih poslova Džeremi Hant rekao je da je “najverovatnije” Iran odgovoran za incident, dok je saudijski princ Muhamed bin Salman istakao da je Teheran napadom na tankere napao “mir i stabilnost u regionu”.
– Na isti način spremala se javnost i prikupljala podrška za invaziju na Irak – istakao je Peskov.
Kako je upozorio, brzopleto izvođenje zaključaka bez dokaza sada bi moglo da ima katastrofalne posledice.
Sve je sumnjivo
– Navođenje neke vrste “poverljivih” podataka kao dokaza u ovom slučaju potpuno je apsurdno. Incidenti ovoga tipa zaista mogu da potresu same temelje svetske ekonomije i svetskog mira – naglasio je portparol Kremlja.
Inače, još se tačno ne zna kako su dva tankera u Omanskom zalivu napadnuta. Kako amerikanci tvrde, norveški brod “Front alter” gađan je torpedom, dok je japanski “Kokuka karejdžes” oštećen minama. Iako su Japanci demantovali da je njihov tanker oštećen minama, SAD se i dalje drže svoje priče.
Međutim, od svega je najviše nelogično to što su tankeri prevozili teški benzin i metanol za Japan, a napadi su se dogodili baš u trenutku kad je šef vlade u Tokiju Šinzo Abe bio u poseti Teheranu. U pitanju je bila prva poseta jednog japanskog premijera Iranu nakon 40 godina, te se sumnja da bi Teheran baš u tom trenutku napao brodove svog gosta.
Sajber-rat je moguć
Dmitrij Peskov komentarisao je navode “Njujork tajmsa” da su SAD ubacile potencijalno štetne kompjuterske viruse u rusku elektromrežu. On je rekao da takvi navodi pokazuju da je sajber-rat u teoriji moguć.
– Ta informacija nesumnjivo pokazuje hipotetičku mogućnost za sajber-rat i vojne sajber-akcije protiv Rusije. Strateški delovi ruske ekonomije pretrpeli su sajber-napade spolja mnogo puta ranije, pa ruske vlasti konstantno ulažu napore da ekonomiju i njene osetljive delove održe bezbednom – rekao je Peskov.
Izvor: Informer