Hrvatski Sabor usvojio je za Srbiju sporni Zakon o pravima hrvatskih branitelja. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija ne može ćutati na to što su Srbi i Srbija hrvatskim zakonom o braniteljima proglašeni agresorima.
Hrvatski Sabor usvojio je za Srbiju sporni Zakon o pravima hrvatskih branitelja. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija ne može ćutati na to što su Srbi i Srbija hrvatskim zakonom o braniteljima proglašeni agresorima.
“Ćutao sam više dana. Pitao sam ljude iz EU šta hoće i šta očekuju od nas? Da ćutimo? To je nemoguće. Nemoguće je i da to prećutimo. Ubačena je Srbija u zakon kao agresor”, naglasio je on.
Srpski mediji su se bavili “glupostima”, kao što je ko je šta rekao po pitanju Praljka, a nisu se bavili donetim zakonom u kojem su Srbi i Srbija proglašeni agresorima, što ne odgovara istini.
Ono što je Hrvatska 2000. godine napisala u Deklaraciji o “domovinskom ratu” našlo je mesto u novom Zakonu o braniteljima.
Zakon je usvojen sa nešto korigovanim tekstom, jer su iz njega izbačene paravojne jedinice iz BiH”, a formulacija veliki broj pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj” zamenjena sa delom srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj”.
Ali, mimo te razlike, tekst Zakona praktično je usaglašen sa Deklaracijom o domovinskom ratu, kojom se, pored ostalih, Srbija označava kao agresor.
Hrvatski branitelji iz ‘domovinskog rata’ branili su i odbranili Republiku Hrvatsku unutar međunarodno priznatih granica od oružane agresije koju je izvršila Srbija, Crna Gora, Jugoslavenska narodna armija s oružanom pobunom dela srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj”, navodi se u zakonu.
Novina je to što je u zakonu umesto većine srpskog naroda krivica smanjena na jedan deo.
“Brojne činjenice jasno pokazuju da je glavni uzrok rata u Hrvatskoj bila proustaška politika Franje Tuđmana, čiji je cilj bio stvaranje etnički čiste ‘velike Hrvatske’. Velika je stvar što je ovom, najnovijom, presudom Haškog tribunala šestorici bivših lidera tzv. Herceg-Bosne jasno rečeno da je Hrvatska vodila osvajački rat”, rekao je predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta.
Rat je u zakonu proglašen pravednim, legitimnim, odbrambenim i oslobodilačkim. Oslikava i stav hrvatskog rukovodstva.
“Hrvatski narod prvi se odupro velikosrpskoj agresiji braneći svoju opstojnost i opstojnost BiH kao svoje države. Hrvatsku i BiH napala je Miloševićeva Srbija i tzv. JNA i to su notorne činjenice”, poručila je predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović.
Zakon kojim se braniteljima proširuju prava u odnosu na postojeća, podržala su 93 zastupnika, protiv je bilo 15, a suzdržanih troje.
“Narušava se ionako teško stečeno i krhko poverenje nastalo nakon ratnog raspada zajedničke države. I, s druge strane, ograničava se mogućnost da se nesmetano i slobodno raspravlja o tome šta se događalo. Mi smo u tim okolnostima odlučili da ne podržimo taj zakon tako što ćemo biti suzdržani – zato što i suzdržan može značiti protiv”, kaže Milorad Pupovac iz SDSS-a.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin poručuje da “hrvatska politika nikako ne može da prevaziđe duboke komplekse koje ima prema samom postojanju Srba”.
“Optuživati Srbe za svako zlo koje se desilo ili se nije desilo govori sada već o patologiji, a ne govori o politici. Građanski rat koji se desio u Hrvatskoj ne može da bude ni na koji način krivica Srbije, a kao što čujemo sada – i Crne Gore. Donositi zakone koji će imati uticaja ili želite da ima uticaja na vašeg suseda, nije dobrosusedska politika”, rekao je Vulin.
Jedna od posledica, za Hrvatsku, “odbrambenog rata”, jeste i ‘Oluja’. Za samo 48 sati, više od 200.000 Srba je prognano iz svojih kuća. Ubijeno je i nestalo više od 2.000.