Predstavnici Svetske banke visoko su ocenili napredak i posvećenost Srbije reformi korporativnog finansijskog izveštavanja, na konferenciji “Izveštaj se računa”.
“U Centru za reformu finansijskog izveštavanja Svetske banke radili smo sa mnogim državama koje pokušavaju da preduzmu slične postupke transformacije. Nije lako, ali nigde nismo videli jaču posvećenost reformi i više obećavajućih ranih rezultata nego u Srbiji”, izjavio je DŽeret Deker, direktor Centra za reformu korporativnog finansijskog izveštavanja Svetske banke, otvarajući skup.
Srbija je, kaže, u zakon uključila zlatne standarde finansijske transparentnosti – Međunarodne standarde finansijskog izveštavanja (MSFI) i Međunarodne standarde revizije (MSR).
“Ažurirani prevodi MSFI za mala i srednja preduzeća i MSR su objavljeni u ”Službenom glasniku” i na internet stranici Ministarstva finansija Srbije. Proces za prikupljanje i pregled finansijskih izveštaja državnih preduzeća je poboljšan, a u toku su aktivnosti usmerene na povećanje kapaciteta za obradu tih finansijskih informacija”, ističe Deker.
Napominje da se pripremaju i predlozi za suštinske izmene Zakona o računovodstvu i Zakona o reviziji u skladu sa najnovijim direktivama EU, o kojima će se tražiti mišljenje širokog spektra zainteresovanih strana.
“Razvijen je program profesionalnih obuka u skladu sa međunarodnim standardima za računovodstvo i reviziju. U ovoj godini je održano vise desetina radionica, predavanja, vebinara i drugih događaja u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, a u planu je i organizovanje novih“, naveo je Deker.
Stručna konferencija je organizovana u okviru Projekta tehničke pomoći Republici Srbiji u reformi korporativnog finansijskog izveštavanja, koji sprovodi Ministarstvo finansija Srbije uz podršku Svetske banke, a zahvaljući donaciji Vlade Švajcarske Konfederacije u vrednosti od 3,4 miliona evra.
Ovaj Program je započet u martu 2016. godine i sprovodi se u nekoliko faza, navodi se u saopštenju sa konferencije.
“Cilj ovog Projekta je unapredenje kvaliteta finansijskog izveštavanja u Srbiji koje treba da doprinese jačanju investicionog okruženja. Krajnje ishodište je dostizanje maksimalne transparentnosti finansijskih izveštaja i njihovog potpunog usklađivanja sa zahtevima pravnih tekovina EU i najboljom međunarodnom praksom”, kaže Filip Šanović, v.d. pomoćnika ministra finansija.
To će, kako objašnjava, doprineti daljem privlačenju investicija, kako domaćih, tako i inostranih, ali i olakšanom pristupu sredstvima finansiranja od strane mikro, malih i srednjih preduzeća.
Na konferenciji je ukazano na činjenicu da zemlje koje primenjuju međunarodne standarde korporativnog finansijskog izveštavanja na način kako to radi Srbija, stavljaju svoje kompanije u bolju poziciju prilikom takmičenja na regionalnim i globalnim tržištima za investicije i kreditiranje, jer imaju finansijske izveštaje koji se lakše upoređuju sa konkurentima u drugim zemljama.
Takođe je rečeno da ne postoji moderna, uspešna, diversifikovana privreda koja funkcioniše bez pouzdanog sistema korporativnog finansijskog izveštavanja.
Konferencija je organizovana uz podršku Privredne komore Srbije i konsultanata na Projektu revizorsko-konsultantske kuće BDO i komunikacionog konsultanta FCB Afirma.