TIPIČAN SRBIN: Ovo je Srbima najznačajnije!

Građani Srbije okrenuti su sebi i svojoj porodici, najvrednije životu su im najbliži i zdravlje, a kada govore o budućnošću brinu kako da pobošljaju materijalnu situaciju. Inertni su, žele promene, ali da se ne pokrenu, pozivaju se na autoritet i veruju u lidere koji bi uveo red i imaju komunističku nostalgiju.

pixabay.com
pixabay.com

Ovo su rezultati danas predstavljene studije “Politička orijentacija građana Srbije: Kartografija nemoći” koju su sproveli Institut za filozofiju i društvenu teoriju i fondacija Fridrih Ebert.

Osim toga, građani negativno vrednuju politiku i političare, razočarani su u društveni sistem. Oni imaju potrebu da on bude uređen i žele da ga promene, ali još kada bi neko drugi to mogao da uradi za njih… Naime, građani Srbije vrlo su pasivni po tom pitanju, pokazalo je istraživanje.

Kada govore o prošlosti, ispitanicima ona izaziva nepodeljene pozitivne asocijacije, idealizuju je i postoji romantizirano izlaganje.

Zoran Pavlović, sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, jedan od autora studije, izneo je nekoliko primera odgovora koji se tiču tipičnih pogleda na prošlost, sadašnjost i budućnost.

Tako je jedan od odgovora bio recimo: “Svake godine se išlo na letovanje, menjli smo nameštaj, imali smo kola. Mislim, jedan normalan život”. To su reči žene od 48 godina, fakultetski obrazovane iz Novog Sada.

– Sadašnjost je, s druge strane, opterećena “sitnim brigama”, uglavnom je akcenat na materijalnoj situaciji i na nezaposlenosti: “Pa ne mogu ni na šta da se žalim kada stvarno nema problema”, rekla je žena od 35 godina, sa osnovnom školom iz Niša – priča Pavlović.

Budućnost je briga o porodici i poboljšanju materijalne situacije.

“Pravo da vam kažem radujem se da su mi deca zdrava, poštena, valjda će se to isplatiti nekada njima u životu”, odgovor je muškarca od 58 godina, sa srednjom školom iz Prokuplja… Uglavnom reč je o privatizaciji, o bavljenju sobom, ličnim doživljajima, svojim najbližima, pripadnosti porodici, a ne šire – ističe Pavlović.

 

izvor; blic

2 Comments

  1. Istina

  2. Akcenat je na materijalnoj situaciji uvek bio prisutan ipak mi tezimo tim suvim kapitalistickim vrednostima zapada

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

four × 5 =