Predsednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Si Đinping na jučerašnjem sastanku u Pekingu potvrdili su i učvrstili veliko prijateljstvo naše dve zemlje.
Si, jedan od trojice najmoćnijih lidera sveta, poručio je da podržava našu zemlju u politici očuvanja mira i zaštite nacionalnih interesa na Kosovu, ali je izrazio i spremnost da pre kraja ove godine, najverovatnije već na jesen, ponovo poseti Srbiju.
– Veoma sam zadovoljan ishodom sastanka, kao i dogovorima koji su postignuti. Potpisani su ugovori za tri okvirna sporazuma, između ostalog za novi veliki industrijski park u Srbiji… Tema sastanka je bila i fabrika ‘Linglong’, kao i dodatna investiranja u našu zemlju. Mislim da je predsednik Si bio sasvim iskren što se tiče podrške teritorijalnom integritetu naše zemlje. Govorili smo i o vojnotehničkoj saradnji i on je dao zeleno svetlo za to… – rekao je neposredno nakon sastanka predsednik Vučić. On je u razgovorima sa novinarima u Pekingu potvrdio da Srbija razmišlja o kineskim raketama srednjeg dometa ‘zemlja-vazduh’.
Predsednik Vučić je juče u Pekingu imao i izuzetno važan sastanak s jednim od najmoćnijih ljudi u Kini, članom Stalnog komiteta Politbiroa CK KP Kine Vang Huningom.
– Imao sam izuzetnu čast da razgovaram sa Vang Huningom o daljem razvoju bilateralnih odnosa i saradnji u okviru inicijative ‘Jedan pojas, jedan put’. To je čovek koji je u nekom smislu ideolog moderne Kine. Reč je o čoveku od kojeg sam mnogo čuo o različitim temama, kako Srbija, koja je na važnom strateškom mestu i opkoljena je i pritisnuta sa svih strana, da sačuva svoju nezavisnost i razvija ekonomiju – rekao je Vučić. Na svečanom ručku koji je za njega priredio Huning poslužen je tradicionalni kineski specijalitet – pekinška patka.
– Mi smo razmišljali o tri baterije koje su sastavljene od po tri diviziona, čime bi Srbija u zaštiti svog neba bila pet do šest puta jača nego danas, sa svom lovačkom avijacijom koju smo nabavili u poslednje vreme i sa svim modernizacijama i rekonstrukcijama koje su i dalje u toku. Nećemo da žurimo, tražićemo samo ono što nam je neophodno za opremanje naših vazduhoplova, helikoptera, da naši vojnici budu snabdeveni najmodernijim oružjem – rekao je šef države i naglasio da o tome mora da se razgovara i sa nekim drugim svetskim silama:
Vučić je potvrdio i da je kineski lider dao nalog svojim saradnicima da mu u veoma zgusnutom rasporedu nađu slobodan termin za posetu Beogradu.
– Kroz osmeh mi je govorio da zna koliko mi je to važno, da vidi moju volju da ga dočekam još jednom. To bi bila kruna mog posla i karijere, da predsednika Sija dovedemo drugi put u Srbiju, jer znam da bi to mnogo toga dobrog donelo našoj zemlji – naglasio je Vučić i dodao da može da kaže da će predsednik Si uskoro doći u Srbiji. On je preneo i da je naša mala zemlja dobila izuzetan tretman u Pekingu.
– Kod Kineza postoji pravilo da nema grljenja i ljubljenja, a ja to i ne radim često… Predsednik Si je više puta izveo nekakav prvo zagrljaj, što oni izuzetno retko rade, a to znači da jako poštuju Srbiju i ja sam zbog toga veoma srećan i ponosan. Predsednik Si, čovek koji bira svaku reč, rekao je da je malo zemalja i prijatelja u svetu koji nedvosmisleno i na svakom mestu govore i prihvataju prijateljstvo Kine – preneo je Vučić, koji će se danas u Pekingu sastati s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Si Đinping se tokom sastanka sa srpskim kolegom založio za jačanje saradnje s našom zemljom.
Na kineskoj TV film o Smederevu
Zvanični Peking poklanja veliku pažnju poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kini. Svi vodeći mediji prenose vesti o njegovom susretu sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, apostrofirajući, pre svega, odlične odnose dve zemlje.
Na kineskoj državnoj televiziji emitovan je film o Železari Smederevo, kao primer uspešne kineske investicije u Srbiji.
– Vi ste važna zemlja u zajedničkoj izgradnji ‘Pojasa i puta’. Dve strane treba da prodube obostrano korisnu saradnju. Od uspostavljanja sveobuhvatnog strateškog partnerstva Kine i Srbije 2016. saradnja u različitim oblastima napreduje, a uzajamno političko poverenje je ojačano. Obe strane su podržavale suštinske interese jedne druge. Srbija i Kina treba da unaprede veze među ljudima, ojačaju međunarodnu saradnju u multilateralnim oblastima, kao i da zajednički podrže multilateralizam i promovišu svetski mir i razvoj – poručio je Si, a prenela kineska agencija Sinhua.
Izvor: Informer