HLADNI RAT AMERIKE I KINE SVE JAČI: Kinezi odgovorili zatvaranjem američkog konzulata

Kina je naredila zatvaranje američkog konzulata u Čengduu u znak odmazde zbog odluke SAD od petka da zatvore kineski konzulat u Hjustonu u Teksasu.

pixabay

Takođe, u kineskim medijima i u anketama na Tviteru objavljeni su pozivi Pekingu da još “snažnije udari” zatvaranjem konzulata SAD u Hong Kongu, dok predsednik SAD Donald Tramp nagoveštava nova zatvaranja kineskih konzulata u SAD.

Dvoje analitičara koji su govorili za Glas Amerike kažu da će, ako eskalira recipročno zatvaranje, odnosi SAD i Kine biti u spiralnom padu, dok najgore tek sledi.

“Ovo je eskalacija (diplomatskih tenzija). I to je sada Hladni rat koji su korak po korak započeli SAD i Kina”, rekao je Sang Pu, politički komentator u Hong Kongu.

“Odnosi SAD-Kina dostigli su najniže nivoe ikad otkad je započela pandemija (koronavirusa) ili, konkretno, otkako je Nacionalni zakon o bezbednosti u Hong Kongu stupio na snagu”, izjavio je za Glas Amerike Ši Jonong, profesor za međunarodne odnose na pekinškom Renmin Univerzitetu.

“I dalje ima četiri meseca do predsedničkih izbora u SAD i šest meseci pre nego što naredna administracija preuzme vlast u Beloj kući. Tokom tog perioda, Tramp će bez dileme praviti mnoge poteze kako bi pogoršao odnose između dve zemlje”, predviđa profesor.

Ši veruje da je zatvranje konzulata u Hjustonu osmišleno ne samo da isprovocira Kinu, već kao Tampov gambit kako bi preokrenuo pad u anketama.

On kaže da je Kina optužbe američkog Stejt dipartmenta primila kao neosnovane – dok Trampova administracija tvrdi da je zatvaranje konzulata u Hjustonu u potpunosti opravdano.

Dejvid Stilvel, koji nadgleda politiku za Istočnu Aziju i Pacifik u Stejt dipartmentu, rekao je za Njujork tajms u sredu da je konzulat u Hjusotonu imao istoriju angažovanja na “subverzivnom ponašanju” u da he bio epicentar krađe istraživanja u SAD.

On kaže da su generalni konzul Cai Vei i dvojica drugih kineskih diplomata uhvaćen u korišćenju lažne identifikacije prilikom pratnje kineskih putnika 31. maja u zoni gejta za čarter let sa hjustonskog aerodroma.

Stilvel dodaje da su neki pokušaji kineske krađe naučnih podataka u SAD učestali tokom poslednjih šest meseci i da bi mogli da budu povezani sa naporima da se proizvede vakcina za koronavirus, piše Tajms.

U odgovoru, Cai je negirao tvrdnje u intervjuu za KTRK-TV u Hjustonu. “Gde su dokazi”, upitao je.

Nazvao je zvaničnika SAD lažovom.

 

Kurir

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

ten + one =