POČELO JE… Španija preduzima prve korake protiv Katalonije!

Premijer Španije Marijano Rahoj izjavio je danas da će prvi potez njegove Vlade biti smenjivanje predsednika Katalonije Karlesa Pućdemona i njegovih ministara, ako Senat Parlamenta Španije odobri primenu specijalnih ustavnih ovlašćenja protiv vlasti tog španskog regiona.

pixabay.com
pixabay.com

U strastvenom obraćanju španskom Senatu, Rahoj je pozvao gornji dom Parlamenta da odobri aktiviranje Člana 155 Ustava specijalnih mera koje bi Madridu omogućile preuzimanje nadležnosti Katalonije u cilju sprečavanja nezavisnosti tog regiona.

Istovremeno su u Barseloni poslanici vladajuće katalonske većine zagovornici njene secesije od Španije, potpisali predlog da se na svojoj današnjoj sednici Parlament Katalonije glasa o uspostavljanju nezavisne republike.

Ispred katalonskog parlamenta nekoliko hiljada demonstranata očekuje proglašenje nezavisnosti do kraja dana.

U Madridu je Rahoj, pozdravljen gromkim aplauzom i pre i posle govora u Senatu, rekao da je Španija pred izazovom kakav nije videla u skorijoj istoriji.

“To što se dešava u Kataloniji, čisto je kršenje zakona, demokratije i prava svih i to ima posledice”, rekao je Rahoj.

On je naveo da su vanredne mere jedini izlaz iz krize i da aktiviranje specijalnih ovlašćenja nema za cilj oduzimanje sloboda Katalonaca, već njihovu zaštitu.

Rahoj je u subotu zatražio od Senata da ga ovlasti da smeni katalonske separatističke lidere i uvede direktnu upravu Madrida nad Katalonijom, da ograniči ovlašćenja katalonskog parlamenta, kao i da ovlasti špansku Vladu da raspiše vanredne izbore za katalonski parlament.

Katalonski parlament mogao bi da danas uačini novi korak ka nezavisnosti tog bogatog regiona, pošto su poslanici vladajuće većine danas potpisali predlog da se glasa o proglašenju nezavisne republike.

“Proglašavamo Republiku Kataloniju kao nezavisnu i suverenu državu, zasnovanu na demokratiji i socijalnoj pravdi”, piše u predlogu vladajuće regionalne koalicije “Zajedno za DA” i njenog partnera, stranke krajnje levice CUP.

Poslanici te dve poslaničke grupe imaju tanku većinu u katalonskom parlamentu, zahvaljujući kojoj bi danas mogli da izglasaju tu odluku, ako je savetodavni odbor Parlamenta prethodno potvrdi.

Tom potezu se protive opozicione katalonske stranke, a neki opozicioni poslanici navode da će bojkotovati glasanje.

Madrid očekuje odobrenje Senata za smenu katalonskih separatističkih lidera. Bilo bi to prvi put od uspostavljanja demokratije u Španiji pre 40 godina, da centralna vlada direktno upravlja jednim od 17 španskih autonomnih regiona, što bi verovatno rasplamsalo revolt Katalonaca.

Nade za izlaz iz političkog ćorsokaka u Kataloniji usahle su juče pošto je katalonski lider Pućdemon odlučio da ne raspiše vanredne regionalne izbore i time okonča stremljenje ka secesiji.

Današnje sednice u Madridu i Barseloni verovatno će trajati nekoliko sati pre no što oba parlamenta budu glasala o svojim rezolucijama.

Rahojeva konzervativna Narodna partija ima apsolutnu većinu u Senatu, što garantuje usvajanje njegovih predloga, ali je on tražio podršku i vodećih opozicionih partija.

Politička kriza izmedju Madrida i Barselone eskalirala je 1. oktobra, kada su katalonske vlasti održale referendum o nezavisnosti koji su centralne vlasti zabranile.

izvor: beta

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 × 1 =