ŠTA ZNATE O ANTIBAKTERIJSKIM PROIZVODIMA?

Kako higijenske navike i preparati koje koristimo za održavanje čistoće tela i doma utiču na ljudski imunitet istraživala je studija sa Univerziteta Mičigen. Otkrili su da su deca i tinejdžeri koji koriste antibakterijske sapune pod većim rizikom od razvoja različitih alergija, ali i pojave temperature.

pixabay,com
pixabay,com
Uzrok tome je triklosan, antimikrobiološka supstanca koja se nalazi u antibakterijaskim sapunima, zubnim pastama i pelenama uz bisfenol A, poznatiji kao BPA koji se koristi u proizvodnji različitih vrsta plastike.

Analizom podataka o zdravlju stanovništva i njihovim higijenskim navikama, naučnici su uspoređivali koncentraciju tih hemikalija u urinu i njenu povezanost sa nivoom antitela citomegalovirusa – CMV koji kod dece izaziva slabljenje imuniteta.

Kod ispitanika starijih od 18 godina sa većim nivoom BPA hemikalija otkrivene su i veći procenti CMV-a koji utiču na rad leukocita i narušavaju funkcionisanje imunološkog sistema.

“Moguće je da je neko previše čist za svoje vlastito dobro i zdravlje”, tvrdi profesor Alison Ajeljo, voditelj istraživanja.

Stoga, preporuka glasi; izbegavajte antibakterijske ‘čistače’ i ne preterujte sa higijenskim navikama.

NISU TOLIKO DELOTVORNI

pixabay,com
pixabay,com

Naime, većinu antibakterijskih supstanci treba ostaviti na koži najmanje dva minuta da bi delovali, a većina nas nije toliko strpljiva i retko ko meri vreme dok pere ruke. Rasprava se još vodi i o tome da li će njihovo preterano korištenje učiniti bakterije otpornijim.

Naš organizam je naviknut na okruženje određenog broja bakterija koje, osim što se hrane našim znojem, brane nas od drugih, loših mikroorganizama.

Vredi istaći i da je većina zaraza virusnog tipa, a takvi sapuni nas od toga ionako ne mogu zaštititi.

Izvor: expres.hr

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × three =