SVA ČUDA NARA: Leči sve, od osteoporoze do dijabetesa!

Još u antičko doba koristio se kao lek, a zbog velikog broja semenki smatrao se simbolom zdravlja, plodnosti i večnog života…

 

pixabay
pixabay

 

Nar je jedna je od najstarijih vrsta voća poznatih čovečanstvu. Još u antičko doba koristio se kao lek, a zbog velikog broja semenki smatrao se simbolom zdravlja, plodnosti i večnog života. Sok od nara smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dok ulje semenki i fermentisani sok sprečavaju razvoj malignih ćelija, te se zajedno sa bobičastim voćem i mangom nalazi se u grupi koju nutricionisti često nazivaju supervoće.

Ova biljka potiče iz Persije i kroz istoriju se svrstavala u voće bogova. Prema nekim tumačenjima upravo je nar bio zabranjeno voće rajskog vrta koje je Adamu i Evi donelo saznanje o polnosti, grehu i smrti. Jevrejske legende govore da se u naru nalazi tačno 613 semenki, a upravo toliko zapovesti ima i u svetom spisu Tori. U Jermeniji se nar obavezno nalazio na svadbenoj trpezi, što je trebalo da osigura plodnost mladencima, a saznanje o čudesnim moćima nara nije promaklo ni starim Grcima, gde je bio nezaobilazni ukras svih važnih proslava, naročito onih u čast plodne zemlje.

Od osteoporoze do dijabetesa

Skoro ni o jednoj voćki ne postoji više studija kao o naru. Njegov plod je bogat svim vitaminima, među kojima se ističu C, A, E i B5, kao i mineralima kalijumom i gvožđem, kalcijumom, bakrom, manganom… Sto mililitara (manja čaša) nara sadrži čak 16 odsto preporučene dnevne količine vitamina C, a prelepu crvenu boju dobija od antocijanida i tanina.

Takođe sadrži fitohemikalije koje podstiču stvaranje serotonina, hormona koji podiže raspoloženje, kao i estrogena, koji učestvuje u održavanju koštane mase. Ovo otkriće izuzetno je važno za prevenciju osteoporoze.

Klinička istraživanja pokazuju da jedinjenja koja nalazimo samo u naru, punikalagini, doprinose zdravlju srca i krvnih sudova. Takođe, smanjuju holesterol i krvni pritisak i ubrzavaju otapanje masnih naslaga u krvnim sudovima nastalih usled ateroskleroze. Punikalagini su i glavni izvor antioksidativnog delovanja nara.

Nar takođe uništava ešerihiju koli i stafilokok bakterije, a zahvaljujući gvožđu od velike je pomoći pri suzbijanju simptoma anemije, kao što su slabost i vrtoglavica.

Ova rajska voćka povećava plodnost kod muškaraca time što pozitivno deluje na kvalitet i koncentraciju spermatozoida. Utvrđeno je da dve čaše soka od nara dnevno podižu libido, i kod muškaraca i kod žena, jer crvene bobice utiču na nivo testosterona kod oba pola.

Redovno konzumiranje nara jača imunitet, poboljšava cirkulaciju i dobra je odbrana kod benignog uvećanja, ali i raka prostate, dijabetesa i limfoma.

U kuhinji

Od nara se pripremaju umaci, želei, kolači, sirupi, sokovi, likeri, vino, sirće i čaj. Zrna mogu da posluže kao sastojak i dekoracija salata, kremastih kolača, kupova i kolača od sira, dok se u Indiji i Pakistanu zrna najčešće dodaju jelima od mesa. Tokom jeseni, sok od sveže ceđenog nara je nešto najbolje što možete učiniti za svoje zdravlje, a u ovaj eliksir u pauzama snimanja zaklinju se i holivudske zvezde.

 

 

 

Izvor:Informer

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 − eight =