Nervozne osobe je moguće prepoznati po mnogo čemu, ali svi ti simptomi se uglavnom vežu za način njihovog ponašanja. Međutim, još jedna stvar otkriva osobe koje su nervozne, a to je “pisanje po koži“ ili dermatografizam.
To je pojava na koži kod nekih naročito nervoznih osoba koje nastaju trljanjem, udarom ili prevlačenjem nekog predmenta. Kao posledica grebanja ili češanja kože, pojavljuju se crvene linije koje se zatim povećavaju i ubrzo potaju otečene i liče na koprivnjaču (urtikariju).
Ove promene traju od 15 do 30 minuta do nekoliko sati i obično nisu praćene nikakvim svrabom.
Zvanični podaci govore da se dermografizam javlja kod 2-5 odsto opšte populacije. Pretpostavlja se da ovakve promene na koži ima svaka druga osoba. Mogu se javiti u bilo kojem životnom dobu, a mogu da nestanu i same od sebe.
Većina osoba sa dermografizmom je potpuno zdrava. Postoje provocirajući faktori za nastanak tih promena na koži, među kojima su najčešći: stres, toplota, suviše uska odeća, trljanje peškirom, infekcije i trudnoća.
Ukoliko je dermografizam praćen svrabom leči se antihistaminicima, u suprotnom nije neophodna nikakva terapija. Pacijentima se savetuje da sve što rade sa kožom, mora da bude nežno i umereno.
Preporučuje se kupanje u jutarnjim satima, kada je koža odmorna, i to mlakom vodom bez snažnog trljanja peškirom.
Ne preporučuje se nošenje tesne odeće i velikih teških torbi preko ramena. Potrebno je izbegavati ili kontrolisati stres. Od značajne su pomoći umereno sunčanje i lokalna sredstva za hlađenje i umirivanje svraba.
Proverite da li imate dermografizam
Za one koji nisu sigurni da li imaju dermografizam, postoji jednostavan test kojim to mogu da provere. Dovoljno je da vam neko zatvorenom hemijskom olovkom na leđima ispiše inicijale ili neki znak.
Sačekajte 1 do 2 minuta i prevucite prstima preko napisanog. Ukoliko pod prstima osetite izdignuće, u pitanju je izražen dermografizam.