Ovo pravo će moći da iskoriti oko 15.000 korisnika.
Ove godine podneto je gotovo 84.000 prijava za upućivanje na rehabilitaciju o trošku Fonda PIO, a to pravo će moći da iskoriti oko 15.000 korisnika, kažu iz PIO Fonda.
Ove nedelje, od 3. do 7. parila, teče rok u kojem se mogu uložiti prigovori, a konačna rang lista biće objavljena 19. aprila.
U skladu sa Pravilnikom o društvenom standardu korisnika penzija, rang-lista korisnika koji ispunjavaju uslove za upućivanje na rehabilitaciju se objavljuje dvadeset prvog radnog dana od dana isteka oglasa. U slučaju ovogodišnjeg oglasa, rang-lista je objavljena 31. marta 2023. godine na oglasnim tablama organizacija korisnika penzija (Saveza penzionera Srbije i Udruženja penzionera Srbije „Nezavisnost”), Direkcije Fonda, Pokrajinskog fonda i filijala Fonda.
Prigovor na rang-listu može se podneti nadležnoj komisiji u roku od pet radnih dana od dana objavljivanja rang-liste, a komisija je dužna da u roku od pet dana razmotri podnete prigovore, obavesti podnosioce prigovora i utvrdi konačnu rang-listu korisnika penzija koji su ostvarili pravo na rehabilitaciju, koju takođe objavljuje na oglasnim tablama navedenih organizacija korisnika penzija i organizacionih jedinica Fonda PIO.
Konačna rang-lista biće objavljena 19. aprila, a nakon toga Fond šalje pisana obaveštenja korisnicima da su ostvarili pravo na rehabilitaciju u ustanovi, kao i o spisku oblasti iz kojih se pruža rehabilitacija i specifikaciji usluga koje će im obavezno biti pružene prilikom korišćenja rehabilitacije.
Na ovogodišnjim listama želja penzionera prednjačile su Vrnjačka Banja, zatim Banja Koviljača, Ribarska banja, Niška banja, Sokobanja, potom „Termal” u Vrdniku, banja Kanjiža i banja Junaković u Apatinu.
Da podsetimo, ovogodišnji oglas za podnošenje prijava za upućivanje na rehabilitaciju korisnika penzije trajao je od 10. februara, zaključno sa 2. martom 2023. godine, a pravo na besplatnu rehabilitaciju o trošku Fonda imali su korisnici čija penzija ne prelazi iznos prosečne penzije, odnosno 37.809 dinara, koji nemaju druga lična primanja i koji nisu koristili ovo pravo počevši od upućivanja na rehabilitaciju po oglasu iz 2020. godine
Fond snosi troškove rehabilitacije korisnika penzije u trajanju od 10 dana u toku kalendarske godine, u jednoj od 25 ustanova predviđenih Pravilnikom o društvenom standardu korisnika penzija RF PIO, kao i putne troškove u visini cene autobuske, odnosno vozne karte II razreda. Pored toga, Fond PIO takođe finansira i troškove smeštaja i prevoza pratioca slepog lica i pratioca deteta koje je ostvarilo pravo na porodičnu penziju, a nesposobno je za samostalan život i rad.
Kada je reč o bodovanju, kako propisuje Pravilnik, na redosled korisnika na rang-listi utiče nekoliko kriterijuma: visina penzije, broj godina staža osiguranja, zatim broj godina korišćenja penzije, a bodove nosi i ostvareno pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, kao i ostvareno pravo na porodičnu penziju za korisnika koji je pravo ostvario kao dete koje nije sposobno za samostalan život i rad. Pod jednakim uslovima za upućivanje na rehabilitaciju, prednost ima korisnik penzije koji je stariji.
Korisnik penzije se na rehabilitaciju upućuje prema iskazanoj želji, u skladu sa smeštajnim kapacitetima ustanove, koja nije kontraindikovana njegovoj medicinskoj dokumentaciji.
Važno je napomenuti da zdravstveno stanje penzionera ne utiče na poziciju na rang-listi, jer Fond PIO ne upućuje korisnike u banje u cilju lečenja, već pruža mogućnost korisnicima sa niskim primanjima da odu na rehabilitaciju i oporavak.
Tokom boravka u banji, svakom korisniku je obezbeđen lekarski pregled prilikom prijema sa formiranjem istorije bolesti, EKG, osnovne i ciljane laboratorijske analize, redovne lekarske vizite svakog radnog dana, prisustvo dežurnog lekara posle podne, noću i neradnim danima, kao i sve terapijske procedure iz oblasti iz kojih se pružaju usluge – najmanje tri vrste terapija i izdavanje otpusne liste.
penzionisani.rs