Hiraizumi je u Japanu poznat i kao Čista zemlja. Japancima je ovo mesto izuzetno važno, ali mimo njih, retko ko je čuo za malo mesto od samo 8 hiljada stanovnika.
Stvoriti Budistički raj na Zemlji bio je cilj Fuđivare no Kijohire, koji je živeo na prelazu 11. u 12. vek.
Kada je imao 7 godina, pogubljen mu je otac, a majku su naterali da se uda za očevog ubicu.
Kijohira je tako odrastao među smrtnim nerijateljima, a godinama kasnije, ubijeni su i njegova žena i dete.
Umesto da nastavi s uobičajenom praksom u to vreme, osvetom i izdajom, okrenuo se stvaranju onoga što je poznato pod nazivom Čista zemlja.
Cilj je bio da sve duše, prijateljske i neprijateljske, ljudske, ali i životinjske, nađu utehu i žive u harmoniji na jednom mestu. Tako je Kijohira počeo da gradi selo s hramovima, pagodama i vrtovima, a njegov ugled mirotvorca širio se sve do Kine.
Narednih 100 godina mir je vladao Hiraizumijem pod upravom Kijohirinih potomaka, ali ratnik Minamoto uspostavio je svoju diktaturu.
Usledili su vekovi zanemarivanja veličanstvenih zgrada koje je Kijohira izgradio, ali uprkos tome, jedna je preživela. Zlatna dvorana i dan danas je jedna od najvažnijih zgrada Japana.
Zahvaljujući svojoj dugoj i burnoj istoriji, ovo mesto u regiji Tohoku steklo je Uneskovu zaštitu, a među turistima najviše privlači ljubitelje istorije i japanskih običaja.
Hiraizumi je malo mesto koje se može obići pešice, biciklom ili turističkim autobusom koji kruži čitavim selom.
O istoriji mjesta posetioci će saznati u Centru o kulturnom nasleđu Hiraizumija, ali i o hramovima koji su nekad ovde postojali i o njihovim preuređenim ostacima.
Jedan od njih je i Čuson-đi, u kojem je živelo 300 monaha. Danas se u glavnoj dvorani vrše rituali, kojima mogu da prisustvuju i posetioci, a tu je i muzej nacionalnog blaga u kojem se nalaze brojne skulpture Bude.
Još veći od ovog bio je hram Mocu-đi, u kojem je bilo smešteno 500 monaha, a prema zapisima, u svoje vreme je bio bez premca. Danas su ostali samo temelji…
Jedina zgrada koja je ostala netaknuta čitavih devet vekova je Konđikido – Zlatna dvorana. Izgrađena je od crvene sandalovine, prekrivene zlatom. I danas oduševljava posetioce.