Kako nastaviti dalje posle PREVARE

Za jedne, prevara je kraj. Za druge, borba počinje tek tada. Da li oprostiti? Da li okrenuti leđa i otići? Istraživanja pokazuju da skoro svaki drugi čovek oprašta prevaru, što ne znači da će se sa njom lako izboriti.

 

pixabay
pixabay

 

Psiholog Željka Kurjački objašnjava da su nakon prevare oba partnera, po pravilu, tužna, uplašena i veoma otvorena u pokazivanju osećanja jedno prema drugom. Prema njenim rečima, da bi se oprostila prevara mora postojati istinsko kajanje sa druge strane i istinska želja da se veza obnovi i ojača. Ali, to je samo početak.

– Slede meseci mnogobrojnih preispitivanja te odluke, iskazivanja ljutnje i povređenosti. Na primer, kada se život vrati u kolotečinu i partner koji je varao počne da se ponaša kako se inače ponašao, kada njegovi izlivi ljubavi, tuge, kajanja i pažnje koji su se događali kada je prevara razotkrivena, prestanu da budu toliko intenzivni i postanu uobičajeni, povređeni partner može da shvati da zapravo nije oprostio – podseća Željka.

Smatra se da su žene sklonije da oproste, mada jedno istraživanje je iznenadilo podatkom da je 67 odsto muškaraca spremno da oprosti supruzi prevaru, dok bi samo 52 odsto žena ostalo sa mužem nakon njegove afere. Istina je da u ovom slučaju nikom nije lako.

– Mislim da se prevara, ukoliko se odnos nastavi, nikada ne može zaista preboleti, da uvek ostane žaoka kada je se setimo. Oprostiti znači da nas boli kada se setimo, ali da nismo više ljuti, ne osećamo se nesigurno ili zabrinuto, poniženo. Opraštanje zavisi od ponašanja oba partnera i bolje je prekinuti odnos kada nema izgleda da se takav oprost postigne – upozorava naša sagovornica.

 

 

 

Izvor:Novosti

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

one × five =