Dok traju teške borbe na istoku i jugu Ukrajine, izgleda da se u međuvremenu otvorio novi front u ratu.
Tenzije između ukrajinskih i ruskih pomorskih i vazdušnih snaga eskalirale su oko strateški važnih gasnih i naftnih platformi, tzv. Bojkove kule koje se nalaze u Crnom moru.
Plinske i naftne platforme stisnute su između Krima i Odese i postale su predmet novih sukoba dok se Ukrajina i Rusija bore za kontrolu energetskih resursa.
Bojkove kule se nalaze na oko 100 kilometara od Odese i oko 150 kilometara od Krima, a Ukrajina ih je koristila za proizvodnju i istraživanje gasa u Crnom moru.
Platforme u Crnom moru kupljene su od Singapura 2011. godine i nazvane su u čast bivšeg ukrajinskog ministra energetike Jurija Bojka.
Rusija je 2014. godine zaplenila opremu za bušenje i drugu imovinu ukrajinske državne kompanije “Chornomornaftogaz” tokom okupacije Krima. Od tada Ukrajina pokušava da vrati platforme u svoje ruke.
Nakon što je Putin pokrenuo sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu prošle godine, bitka za kontrolu naftnih i gasnih platformi dostigla je novi nivo.
U severozapadnom delu Crnog mora nalazi se desetak platformi. Većina njih nije u funkciji od juna prošle godine, kada ih je Ukrajina prvi put napala.
Jedna od najnovijih bitaka dogodila se krajem avgusta kada su se ruske i ukrajinske snage sukobile oko naftne platforme u blizini ostrva Snejk, u severozapadnom delu Crnog mora.
Ukrajina je saopštila da su njene snage oštetile ruski avion raketom u napadu, a Rusija tvrdi da je njen borbeni avion uništio brzi vojni čamac sa ukrajinskim trupama.
Platforme u severozapadnom delu Crnog mora više se ne koriste za bušenje, već su u ratu dobile strateški značaj kao isturene baze za razmeštanje snaga i resursa, lokacije za desantne helikoptere i za raspoređivanje dalekometni raketni sistemi, navodi britansko Ministarstvo odbrane u svom najnovijem obaveštajnom izveštaju.
Na platforme se mogu postaviti sistemi za nadzor i izviđanje, koji se koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka o neprijateljskim aktivnostima, kaže Set G. Džons, vojni analitičar.
b92