Većina ljudi nikad nije bila na kruzeru, niti imaju nekog poznatog da ga upitaju kako je letovati na taj način.
Ista ta većina misli da su kruzeri za starije osobe, posebno za Japance koji se onda u masama sliju u neku luku na sat-dva da sve poslikaju i na brzinu se vrate nazad.
Baš i nije tako, a evo kako je. Krenimo redom oko svih detalja koje trebate znati pre rezervacije krstarenja:
1. Odaberite brod po svojoj meri
Bitno je kakav brod odaberete, jer ćete upravo na njemu provesti veliki deo odmora. Neki su više luksuzni od drugih, imaju niz restorana i bioskopa, ili možda optimalne kabine za vaš dobar ugođaj.
2. Odaberite dobru kabinu
U kabini nećete samo prespavati i presvlačiti se, one će vam neretko poslužiti i za romantične trenutke udvoje, a super je kad kabina ima vlastiti balkon na kojem uveče možete sesti sa čašom vina u ruci i uživati u šumu talasa.
3. Spakujte se pametno
Kad se pakujete za krstarenje, sportska i letna odeća su obavezni. Preko dana na brodu, ali i na izletima, bitno je da imate udobnu odeću i obuću.
Kako često na krstarenju bude organizovana i kapetanova večera ili ćete možda sami odlaziti u restorane (na nekim kruzerima ima između 0 i 20 različitih restorana), ponesite svakako i nešto elegantno. Uvek je potrebno imati i duge rukave, zbog klimatizovanih prostora, ali i zbog večeri na palubi broda.
Naravno, kupaće kostime, japanke i kreme za sunčanje nećemo posebno isticati.
4. “Imaju li kruzeri internet?”
Jedno od čestih pitanja. Internet je uglavnom već standardna ponuda na kruzerima, ali uz doplatu. Cene wi-fija često su poveće, pa vam savetujemo da se strpite s internetom do neke luke gde ćete iz nekog kafića na društvene mreže staviti fotografije od prethodnog dana i pogledati šta ima novo. Na odmoru ste, zar vas zaista zanimaju vesti? Baš morate odmah da pročitate sve i-mejlove? Odmorite se, ovo je vaših 2 ili 3 nedelje odmora.
5. Brodske novine i rezervacije usluga
Sve informacije vezane za brod na kojem plovite dobićete u brodskim novinama. Kako ne biste propustili neku posebnu večeru, izlet ili velnes uslugu, rezervišite ih već prvi dan kad dođete na brod.
6. Izleti
Grupna krstarenja neretko nude i dodatne izlete sa lokacije u koju uplovljavate tokom putovanja. Sve informacije i rezervacije potražite u brodskim novinama i na informacijskom pultu, jer ponekad nećete moći da idete na izlet ako se prethodno niste upisali. Zapamtite, izleti se dodatno plaćaju.
7. Plaćanja i napojnice
U cenu krstarenja nisu uključene lučke dažbine, njih plaćate zajedno sa krstarenjem prilikom bukinga, a cena zavisi od dužine krstarenja, kao i lokacijama.
Deca do 18 godina u pratnji u dve starije osobe u većini slučajeva plaćaju samo lučke dažbine.
Na samom brodu vam ne treba gotovina. Dobićete brodsku karticu koja otvara vašu kabinu, omogućava identifikaciju i plaćanje.
Što se napojnica konobarima, sobaricama i ostalom osoblju tiče, na sve usluge na kruzeru se u pravilu naplaćuje “naknada za usluge.” Iznos napojnice se automatski doda na račun putnika, a cene variraju između 8-10 evra po danu i putniku.
Naravno, ako date nekom konobaru još i napojnicu sa strane, jer ste odlučili da ipak nosite keš, to će svakako biti dodatan plus i ubrzaće uslugu prema vama. Lepa reč, a još više dodatnih 10-20 evra sigurno će se svideti osoblju koje će posebno paziti da vam ništa ne nedostaje.
8. Deca na kruzerima
Krstarenja su sve popularniji oblik odmora, posebno roditeljima sa decom do 18 godina, koja često ne plaćaju cenu aranžmana, već samo lučke dažbine. Brojne mogućnosti zabave na brodu i pristajanje svakog dana u različitim lukama bez ponovnog pakovanja čine ovakav odmor odličnim za aktivno i radoznalo dete.
Neki kruzeri ipak ne dozvoljavaju putovanje bebama mlađim od 6 meseci, kao ni trudnicama nakon 24. nedelje trudnoće, baš kao što znaju da rade i aviokompanije.
9. Morska bolest
Morska bolest nije česta na velikim kruzerima, jer brodovi imaju stabilizatore koji svode na minimum izraženo ljuljanje. Ipak, ponesite sa sobom tablete koje vam inače pomažu u tom slučaju.