OVO su pravila za ZDRAVIJE zube!

Kažu da je osmeh najkraća udaljenost između dvoje ljudi, a stomatologija je usmerena upravo ka tome da vam podari zdrave i blistave zube. To možete lako postići uz nekoliko važnih pravila.

pixabay.com
pixabay.com

Lična higijena

Korišćenje četkice i paste za zube najčešći je i najuobičajeniji način jer se četkicom uklanjaju sve naslage sa zuba, desni i jezika, što doprinosi čistoći i svežini usta. Zube i usta neophodno je prati najmanje dva puta dnevno, ujutro nakon ustajanja, tj. pre doručka i uveče, pre spavanja.

Četkice za zube

Četkice za zube razlikuju se po veličini (male, srednje, velike) i oštrini (meka, srednja i tvrda), kao i materijalu od kojeg su napravljene, a koji može da bude veštački ili prirodan. Danas, osim standardnih, postoje i električne četkice koje su se pokazale efikasnijim u uklanjaju naslaga sa zuba i zahtevaju manju veštinu pri korišćenju. Na tržištu postoje i posebne interdentalne četkice, namenjene čišćenju teško pristupačnih prostora u ustima, odnosno održavanju fiksnih protetskih i ortodontskih pomagala. S obzirom na veliku i raznovrsnu ponudu četkica za zube, pravilan odabir je prvi korak ka dobroj oralnoj higijeni.

Paste za zube

Većina pasta za zube koje se koriste u svakodnevnoj upotrebi imaju u svom sastavu sve potrebne sastojke koji doprinose kvalitetnom korišćenju. Osnovni i najvažniji sastojak pasta za zube je fluor koji se nalazi u obliku natrijum fluorida ili monofluorofosfata, a tu su i abrazivi, zaslađivači, boje i različite arome.

Zubni konac

Zubni konac važan je deo oralne higijene jer se njegovim redovni korišćenjem vrši prevencija bolesti desni i zuba. Posebno je efikasan kod čišćenja prostora između dva zuba odnosno onih mesta gde standardna četkica za zube ne može da dopre.

Tečnosti za ispiranje usta

Značajan deo dobrog oralnog zdravlja može se pripisati i korišćenju tečnosti za ispiranje usta. One najčešće sadrže hlorheksidin ili fluor i koriste se isključivo po uputstvu proizvođača ili pod kontrolom stomatologa.

Pravilna ishrana

U svakodnevnoj ishrani u organizam se unosi hrana različitog sadržaja i u različitim količinama. Radi zdravlja zuba, ali i opšteg zdravlja, potrebno je voditi računa o što većem unosu sirove, neprerađene hrane, poput voća i povrća. Vrlo je važno da se uveče pre spavanja, a nakon pranja zuba, ne unosi hrana jer je noć razdoblje kada su u ustima najbolji uslovi za stvaranje karijesa.

Redovne kontrole kod stomatologa

Za oralno zdravlje svakog pojedinca brinu se stomatolozi koji prate stanje u ustima pacijenata tokom redovnih šestomesečnih pregleda i, u zavisnosti od o potreba, daju odgovarajuće savete i primenjuju odgovarajuće terapeutske metode, a sve u cilju održavanja dobrog zdravstvenog stanja u ustima.

 

izvor: TPORTAL/B92

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

19 − one =