Međunarodna studija o budućnosti insekata sprovedena u sklopu scenarija o klimatskim promenama otkrila je da će sve manji broj insekata u svetu drastično da umanji mogućnost održive budućnosti.
Izumiranje pčela nije jedini problem na koji se već godinama skreće pažnja, a direktno je povezan s klimatskim promenama. Australijski naučnici upozoravaju na globalnu apokalipsu insekata koja bi mogla da ima radikalan efekat na okolinu i čovečanstvo.
Sićušni insekti koji ne poseduju mogućnost regulacije sopstvene telesne temperature posebno su osetljivi na temperaturne promene i količinu vlage, rekao je Lorens.
– Sve je više dokaza koji ukazuju na to da se brojne populacije insekata u raznim delovima sveta smanjuju velikom brzinom. To je duboko zabrinjavajuć trend, a mediji, pa čak i neki naučnici, sve češće koriste izraz apokalipsa insekata da bi opisali ovaj. Insekti su vrlo važni u lancu ishrane i smanjenje njihovog broja možda već igra važnu ulogu u široko rasprostranjenom padu broja njihovih konzumenata, a to su ptice. Oni su važan deo bioraznolikosti. Značajni su za okolinu jer su odgovorni za proces oprašivanja, kontrolu broja štetočina i recikliranje hranjivih materija. Sve je to korisno za ostala živa bića na planeti, uključujući i ljude.
Studijom je ustanovljeno da su klimatske promene uticale na ostale faktore koji ugrožavaju populaciju insekata, a to su kontaminacija, gubitak staništa i predatorstvo – biološku interakciju u kojoj jedan organizam, grabežljivac, ubija i jede drugi organizam, svoj plen.
– Ključno je upravljati staništima i maksimalno ih obnavljati tako da ona postanu otporna na klimatske promene i insektima omogućiti svojevrsna skloništa u kojima mogu da prežive ekstremne klimatske prilike. Dokazi su vrlo jasni i očiti. Moramo da delujemo sada da bismo smanjili negativan udar na populacije insekata. Dobro znamo kako to da postignemo, ali donošenje odluka i potrebno finansiranje stalno se guraju pod tepih – zaključio je naučnik.
srbija danas