Proverite da li vaš način HODANJA ukazuje na neku SKRIVENU bolest!

Hodanje je veoma složen proces, svaki korak uključuje i nervni i skeletni sistem, i to se dešava automatski. Postoji verovanje koje tvrdi da koraci mogu da otkriju puno toga o nekoj osobi. Osim toga što način na koji pravite korake može da kaže sve o vašoj ličnosti, postoji i 7 vrsta koraka koji mogu da vam ukažu na neke zdravstvene tegobe.

pixabay.com
pixabay.com

Otkrijte šta vaši koraci mogu da otkriju o vašim potencijalnim, skrivenim zdravstvenim tegobama. Ako primetite neku od ovih ostvari na sebi, prijateljima ili nekome od članova porodice obavezno sugerušite posetu lekaru.

1. Sitni koraci

Problemi sa kukovima i kolenima

Kada peta dodirne tlo na početku koraka, kolena moraju biti što ravnija. Ako nisu, to može biti znak da nešto narušava pokretljivost zglobova kolena. Takvi ljudi obično hodaju sitnim koracima. Sličan hod otkriva i one koji imaju probleme s kukovima.

2. Ćopanje

Artritis kolena

Ako je nečije hodanje nestabilno i osoba ne može da se osloni na jednu nogu. Ponekad osoba može da izgubi ravnotežu, pogotovo ako se koleno ukoči. Ovo je opasno jer koleno može da se “ukoči”u lošem trenutku, a osoba može pasti i biti povređena. Nestabilno hodanje je signal da lekar treba da pregleda koleno.

3. Mahanje rukama

Problemi sa leđima

Kada pravite korak desnom nogom, mišići torza leve strane rade kao stabilizatori, zato stavljate levu ruku napred. Ovaj princip funkcioniše za svaki korak. Ako je amplituda pomeranja ruku mala, možda ćimate problema sa leđima: kao što je hernicija kičmenih diskova ili neki drugi poremećaj. Ako osećate ukočenost u rukama dok hodate, preporučuje se da posetite ortopeda ili neurologa.

4. Njihanje

Multipla skleroza, neurološki poremećaji, problemi sa mišićima

Umesto da podižete nogu i da je nakon toga nežno spustite na tlo, udarate nogom o tlo. To se može dogoditi zbog: mišićne distrofije, ukočenih nerva, problemi sa leđima ili multiple skleroze.

5. Geganje i naginjanje

Povreda glave

Ako primetite da osoba teško održava ravnotežu i da se malo naginje kada hoda, ne znači da jepijana. Takav hod može biti posledica povrede glave. Treba da pazirtte na takvu osobu, jer posle povrede glave, osoba može doživeti vrtoglavicu kada se kreće stepenicama

6. Sporo kretanje

Depresija

Kada posmatrate depresivnu osobu, možete da primetite vertikalne pokrete glave, nihanje gornjih delova tela, spore kratke korake i usporene pokrete. Ako se osoba oseća tužno, možete joj pomoći da se ubrza, jer će joj to pomoći da se oseća malo bolje. Promena brzine hoda izaziva promenu raspoloženja

7. Ukočeno hodanje

Ukočenost mišića

Žene koje nose visoke štikle i osobe koje se ne istežu nakon treninga, mogu patiti od ukočenosti mišića. Ako ne istegnete mišiće, može izazvati povrede kolena ili zglobova.

Bonus savet:

Ako se lagano savijate kolena dok idete ni stepenice, vaša kolena će biti mnogo zdravija.

 

izvor:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 + 1 =