Savremeno doba i brz tempo života i te kako uzimaju svoj danak – nezdrava ishrana, prejedanje vikendom, stres, preskakanje obroka i konzumiranje pogrešnih namirnica često mogu da rezultiraju viškom kilograma, ali to je zapravo samo ono što površinski vidimo.
Iza toga kriju se ozbiljni problemi o kojima malo koja žena otvoreno priča, uprkos tome što su ekstremno česti, a radi se o čitavom nizu boljki koje izaziva loše varenje. Dobre vesti su da ovaj problem u većini slučajeva možete rešiti sami, uz pomoć probiotika ili fermentisanih mlečnih proizvoda koje ih sadrže.
Loše varenje možda ne deluje kao “bauk”, pa se retko ko hvata u koštac sa trajnim rešavanjem ovog oboljenja, ali je to u stvari loš potez. Problemi sa varenjem podrazumevaju nadimanje, grčeve, bol u crevima i želucu, gorušice, mučninu, loš osećaj u stomaku i nadutost kao “krunu” svega zbog koje se osećate (a i izgledate) nekoliko kilograma teže. Neizostavno nakon navedenih simptoma sledi i loše raspoloženje, ali i letargija i nedostatak energije.
Zdrava i uravnotežena ishrana osigurava veću otpornost prema bolestima, a redovnim unosom fermentisanih proizvoda koji sadrže probiotike, može se uspostaviti pravilan rad organizma, samim tim izbeći i problem gojaznosti. Ukoliko pratite ovih par saveta, možete da rešite mnogo problema, a da uz to uživate u omiljenim ukusima.
1. Po potrebi u ishranu uvrstite prirodne “lekove”
Ako ste lenji da menjate ishranu i navike koje su već ustaljene, najjednostavniji način da stanete na put lošem varenju jesu prirodni recepti koji će podstaći rad creva i funkcionisanje probave. Oni su efikasni i deluju veoma brzo, a mi vam donosimo dva najjednostavnija i najjeftinija recepta čiji je glavni sastojak jogurt – dragocena namirnica kada je reč o pravilnom funkcionisanju creva.
*Banana i jogurt
Izgnječite bananu sa 300 ml jogurta koji je bogat probiotskim kulturama
*Đumbir i jogurt
U 200 ml probiotskog jogurta dodajte 10 g sveže izrendanog đumbira, kašiku limunovog soka i kašiku meda
2. Obavezno u ishranu uvrstite biljna vlakna
Samo 30 do 35 grama biljnih vlakana dnevno dovoljno je da obezbedite pravilan rad creva. Kada su u pitanju namirnice bogate vlaknima tu su u prvom redu grašak, pasulj, šargarepa, krompir, brokoli i kukuruz, ali i spanać, blitva, salata… Od voća slobodno posegnite za jabukama, trešnjama, mandarinama, bananama, suvim šljivama, avokadom…
3. Nikako ne zaboravite na VODU
Za pravilno varenje je od presudnog značaja tečnost. Ona pomaže da hrana lakše prolazi kroz creva i čini da se vlakna aktiviraju. Neophodno je da unosite bar osam čaša vode dnevno, a ova navika doprineće i bržem radu metabolizma.
4. Kiselo je “zakon”
Ovo je još jedan lak način da podstaknete varenje – posegnite za kiselim ukusima. Limun, kiseo kupus, ali i jabukovo sirće čine čuda za varenje. Možda je najbolji savet da dan započnete sa čašom mlake vode u koju ćete iscediti sok od pola limuna, ali to obavezno treba učiniti pola sata pre doručka.
5. Vodite računa o tome da jedete POLAKO
Ne pridajemo dovoljno pažnje ishrani i često jedemo na brzaka, s nogu ili dok istovremeno obavljamo još nekoliko poslova. Ali za dobro varenje neophodno je dobro sažvakati hranu pre nego što je progutate. Svaki zalogaj trebalo bi sažvakati od 20 do 30 puta, a za to vreme će se namirnice dobro natopiti pljuvačkom iz usta, omekšati, pa će lakše i da sklizne niz grlo.
6. Šta još možete da uradite
Postoji još niz saveta koji mogu da vam pomognu – na primer možete jesti ljutu hranu, često koristiti cimet u ishrani, grickati semenke komorača ili svež koren đumbira. Takođe, i pojačana fizička aktivost je dobra za pravilno varenje.